Zanimljivo

Radite li ove pogreške pri punjenju mobitela? Skraćujete mu vijek trajanja

Foto: shutterstock
Radite li ove pogreške pri punjenju mobitela? Skraćujete mu vijek trajanja
15.06.2020.
u 13:50
Uz ovih nekoliko trikova možete sačuvati bateriju na mobitelu.
Pogledaj originalni članak

Mobiteli su postali potreba, ne možemo zamisliti ni jedan dan bez njih. Korištenje mobitela postala je naša svakodnevica, ali tijekom uporabe povećava se broj smetnji i oštećenja na mobitelu. Za dulji vijek trajanja mobitela potrebno je pravilno održavanje. Jedna od najvažnijih stvari jest znati kako ga pravilno puniti, ali i koje pogreške izbjegavati, prenosi Pinkvilla. Ovo su najčešće pogreške koje ljudi rade s mobitelima te im tako smanjuju vijek trajanja. 

Pogledajte kako se riješiti napornih kukaca na prirodan način:

Ostavljanje punjača u utičnici 

Punjač ostavljen u utičnici ne samo da vodi do većih računa za struju, već je i vrlo opasan. Transformator oslobađa toplinu, a povećanje topline može dovesti do požara ili kratkog spoja transformatora koji može prouzročiti požar.

Pražnjenje baterije do kraja te punjenje do 100 posto 

Baterije u mobitelima napravljene su na bazi litija i rade u ciklusima punjenja. Ako ostavite bateriju da se polako prazni do kraja, polako uništavate svoj uređaj. Također ne biste trebali puniti do 100 posto, a ni ostavljati mobitel na punjaču dulje od toga. Punjenje do kraja zapravo skraćuje vijek trajanja zbog određenog broja ciklusa punjenja. Uz to, ostavljanje mobitela preko noći na punjaču vodi do većeg računa za struju, remećenja ciklusa punjenja i pregrijavanja uređaja. 

Korištenje mobitela tijekom punjenja

Pražnjenje baterije dok se puni stvara veliki pritisak na bateriju. Ako trebate nešto napraviti na mobitelu, maknite ga s punjača, a kada ste gotovi, ponovno ga stavite na punjenje.

Korištenje raznih punjača

Kada kupite novi mobitel, uz njega dobijete i odgovarajući punjač. Stoga uvijek koristite njega, a ne druge punjače koji su vam dostupni. Jačina punjenja različita je kod svakog punjača i mobitela te je važno uvijek puniti odgovarajućom jačinom. Uz to, uvijek je bolje koristiti utičnicu, a ne druge uređaje, poput laptopa, za punjenje.

Pogledajte koliko Zagrepčani poznaju stare purgerske riječi:

Stručnjaci otkrivaju

Roditeljstvo u doba korone: Povratak u novo normalno uz korisne strane novih tehnologija

Ida Prester otkriva kako joj je dijete naučilo slova preko aplikacije za vrijeme pandemije, a njoj je tehnologija doslovno spasila život! O izazovima roditeljstva u ovo izvanredno vrijeme razgovarali smo i s prof. dr. Gordanom Kuterovac Jagodić, pročelnicom Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i dr. Rankom Rajovićem, dugogodišnjim članom Odbora za darovite međunarodne udruge Mensa i UNICEF-ovim suradnikom na projektu ranog poticanja intelektualnog razvoja djece, te osnivačem Odsjeka za darovite Nikola Tesla Centra

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

BU
Bukki
19:48 15.06.2020.

Koliko netočnih informacija u ovom članku. Katastrofa. Dajte novinari provjerite informacije iz prepisanih članaka.

BE
belototo
21:11 15.06.2020.

Ovo je vrijedilo za mobitele u doba nokie 3310, nema veze sa današnjim stanjem baterija

MA
malitrn
21:30 15.06.2020.

Jako pametno. Nakon što ste nam objasnili punjenje mobitela, htio bi pročitati nešto o seksualnom odnosu oženjenog šefa i udane sekretarice ili o izazovima seksa sa unutar obitelji. Mislim da nije u redu da nas, vjerne čitatelje VLa, stavljate bez tih dragocjenih savjeta i uputstava. Jedina stvar kaja bi me više radovala je kad bi netko kreativan izveo performans i okrenuo kantu govana, ala tomić, na glave urednika i cenzora ovog cjenjenog lista.