savršeni za blagdane

RECEPT DANA Idealni kao poklon ili aperitiv: Imamo recepte za domaće likere iz svih dijelova Hrvatske

Foto: shutterstock
RECEPT DANA Idealni kao poklon ili aperitiv: Imamo recepte za domaće likere iz svih dijelova Hrvatske
16.11.2024.
u 07:16
Bez obzira koji tradicionalni recept odaberete, najvažnije je koristiti kvalitetne sastojke i biti strpljiv tijekom pripreme. Domaći hrvatski likeri nisu samo ukusan dodatak blagdanskom stolu, već i prekrasan poklon koji će razveseliti vaše najmilije.
Pogledaj originalni članak

Predblagdansko vrijeme savršena je prilika za pripremu tradicionalnih hrvatskih likera koji će ugrijati dušu i tijelo tijekom hladnih zimskih dana. Ovi aromatični napitci, prepuni bogatih okusa i mirisa, idealni su za uživanje uz toplu vatru ili kao dodatak blagdanskoj trpezi. Od dalmatinske rogačuše, koja svojim jedinstvenim okusom podsjeća na čokoladu, do slavonske šljivovice, poznate po svojoj snazi i voćnoj aromu, Hrvatska se može pohvaliti iznimno raznolikim spektrom domaćih likera. Ovi recepti, često čuvani kao obiteljske tajne, odražavaju ne samo vještinu pripreme, već i duboku povezanost s lokalnom kulturom i običajima. 

Orahovača - kraljica domaćih likera: Orahovača je jedan od najcjenjenijih tradicionalnih hrvatskih likera, posebno u kontinentalnoj Hrvatskoj. Za pripremu ovog domaćeg likera potrebni su zeleni orasi koji se beru krajem lipnja. Tradicionalni recept zahtijeva 15-18 zelenih oraha, litru domaće rakije (najbolje komovice), 750 g šećera i jedan štapić vanilije. Orasi se režu na četvrtine, preliju rakijom i ostave mjesec dana na suncu. Nakon toga se dodaje šećerni sirup i pušta odležati još dva mjeseca.

Višnjevača - blagdanski favorit: Višnjevača je posebno cijenjen domaći liker. Za tradicionalnu pripremu potrebno je 1,5 kg višanja, 750 g šećera i 2 dl rakije. Višnje se očiste od peteljki, slože u staklenku sa šećerom i ostave na suncu 3 tjedna. Nakon toga se dodaje rakija i pušta odležati još mjesec dana.

Rogačuša - dalmatinska čokolada: Ovaj jedinstveni hrvatski liker karakterističan je za dalmatinsko područje. Za pripremu rogačuše potrebno je oko 1 kg zrelih rogača na 1 litru rakije (obično se koristi lozovača ili komovica). Rogači se očiste, usitne i stave u staklenku s rakijom. Dodaje se šećer po ukusu (obično oko 300-400 g na litru rakije), a mješavina odstoji oko dva mjeseca prije cijeđenja. Rezultat je bogat, smeđi liker s blagom aromom čokolade.

GALERIJA: Vino za srce, a šampanjac za mozak? Doznajte zašto su dobra ova alkoholna pića

Foto: Shutterstock
Foto: Thinkstock
Zgodne cure Doček nove godine moda
Foto: Thinkstock
Ilustracija
Foto: Shutterstock
Vino
Foto: Thinkstock
viski
Foto: Petar Glebov/PIXSELL/Ilustracija
konjak

Travarica - ljekoviti užitak: Travarica je posebna po tome što svako dalmatinsko područje ima svoju tradicionalnu verziju. Osnovni recept uključuje koromač, stolisnik, kadulju i ružmarin, ali moguće je dodati i druge ljekovite trave. Na litru rakije stavlja se po dvije-tri grančice odabranih trava.

Šljivovica s medom: Tradicionalna slavonska medica-šljivovica priprema se od kvalitetne domaće šljivovice kojoj se dodaje med i začini poput cimeta i klinčića. Za pripremu ovog tradicionalnog likera na litru šljivovice dodaje se 450 g meda i začini po želji.

Tradicionalni hrvatski likeri najbolje se čuvaju u tamnim staklenim bocama na hladnom i mračnom mjestu. Većina domaćih likera može se čuvati i nekoliko godina, a neki, poput orahovače, s vremenom postaju još bolji. Idealna temperatura serviranja je 16-18°C. Osim samostalnog konzumiranja, likeri se mogu koristiti kao sastojak u koktelima ili kao aromatični dodatak raznim desertima - od sladoleda do kolača. Također su odlični za prelijevanje voćnih salata ili kao dodatak toplim zimskim napicima.

Volite povremeno popiti 'čašicu'? Kad pijete, pijte džin jer je najzdravije alkoholno piće

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.