Stereotipi

Reci mi prezime, reći ću ti kakva si

Foto: AFP; Reuters
Reci mi prezime, reći ću ti kakva si
05.11.2010.
u 11:00
Tradicija, obiteljsko zajedništvo i norme razlog su za promjenu prezimena, a žene koje zadrže svoje najčešće to rade zbog vlastitog identiteta
Pogledaj originalni članak

Žene koje stupanjem u brak preuzmu muževo prezime ili ga dodaju svom djevojačkom prezimenu brižne su, ovisnije, manje inteligentne, manje sposobne i manje ambiciozne te osjećajnije od supruge koja je zadržala vlastito prezime i nakon udaje. One, pak, koje zadrže djevojačko prezime ili žive s partnerom u nevjenčanoj zajednici neovisnije su, ambicioznije i inteligentnije.

I veća plaća?!

Natječući se za radno mjesto s vlastitim umjesto prezimenom svoga supruga, žene imaju ne samo veću mogućnost da dobiju posao, nego i veću plaću. Tako su nizozemski studenti ocijenili žene na osnovi toga čije prezime nose, a studije su rađene u okviru istraživanja stručnjaka s Instituta za bihevioristička istraživanja Sveučilišta u Tilburgu. Istraživanjem pod nazivom “Efekti promjene djevojačkog prezimena” znanstvenici ukazuju da odluka o preuzimanjuu muževa prezimena nije bez posljedica jer pokazalo se da je izbor prezimena faktor na osnovi kojeg se ženu može procjenjivati različitim demografskim obilježjima, manje ili više vezanim uz ženske stereotipe.

Tradicija, obiteljsko zajedništvo i društvene norme najčešći su razlog koji žene navode kad uzimaju muževo prezime, dok one koje zadrže svoje uglavnom kao razlog navode osjećaj da je ime koje nose od rođenja dio njihova identiteta.

– Uoči braka o tome nismo ni razgovarali, ali se ispostavilo da smo oboje podrazumijevali različit izbor. U trenutku potpisivanja, neposredno nakon vjenčanja, izjasnila sam se da ću svom prezimenu dodati muževo. No kad smo izašli, on je bio neugodno iznenađen i rekao da je mislio kako ću uzeti njegovo prezime. Svekar je bio u još većem šoku. Međutim, svekrva se svrstala na moju stranu kazavši da bi, da se sad udaje, postupila jednako kao i ja – ispričala nam je 47-godišnja Andrea G. P. koja je ovako postupila, kaže, jer joj nije bilo prirodno da u dobi od 30 godina i donekle već uznapredovalom karijerom preko noći mijenja prezime.

Mirna T. udala se sa 23 i uzela muževo prezime. Njeno je njemačko i ima slovo “sch”, a muževo završava na “ić”, što joj se nije činilo kao skladna kombinacija.

– Osim toga, nisam se htjela ni prezivati različito od svog djeteta, to je definitivno nešto tradicionalno u meni – ispričala nam je.

Daria Despot u skladnom braku s troje djece nosi isključivo svoje prezime.

– Sa 35 godina bilo mi je neprirodno mijenjati ime, a dodavati još jedno činilo mi se nepotrebnim kompliciranjem. Djeca nose tatino prezime, kaže, a ispričala je i zgodu:

– Klinci su me pitali kako to da se i mama i tata naših prijatelja prezivaju isto. Muž i ja smo im kazali da je to uobičajeno, da svatko može birati, a oni su na to rekli: “Smiješno! Kao da su brat i sestra!” Dakle, stereotipe nije teško promijeniti.

I djevojačko je - očevo

Iako puno rjeđe, ima slučajeva da se mladenci s prstenjem i bračnim zavjetima razmijene i prezimena.

– Marko je vjenčanjem ušao u moju obitelj,  ja u njegovu, pa smo uzajamno uzeli i prezimena. Ali samo mi i naše dijete imamo oba prezimena, pa smo mi treća obitelj – kaže Mirta Ambruš Maršić.

Psihologinja Ljubica Uvodić Vranić ocjenjuje da je odabir prezimena nakon udaje dio trenda, a s promjenom društvenog poretka i izražavanjem religijske pripadnosti u nas, čini joj se, više žena preuzima muževo prezime, što je bliže katoličanstvu. Prije više desetaka godina, čini joj se, žene su više zadržavale i svoje prezime koje su imale na svojoj diplomi.

– I vlastito je prezime uglavnom očevo, skoro nikad majčino. Zadržavanje tog prezimena može označavati svojevrsnu borbu za vlastitim identitetom pa ženu koja se za to izbori možda čini samosvojnijom, snažnijom osobom sklonijom rizicima – objašnjava Lj. Uvodić Vranić.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Časna seka
Časna seka
15:47 05.11.2010.

Tako se Ivić Pašalić udao za svog frajera i sada ima dva prezimena.

PI
piranha2
13:24 05.11.2010.

koja glupost

OU
outlander
13:52 05.11.2010.

Davno nisam procitao ovasko nesto blesavo. Uostalom, pogledajte prezime novinarke. Jadna zeno, je li to jedino po cemu osjecate superiornost svoje \"inteligencije\"? Ili... imate tako visoko misljenje o svom zivotu prije braka, nije zgodno objasnjavati zasto se prezime promijenilo? Ili niste bas sigurni u svoj brak, nije prakticno toliko puta mijenjati prezime? Sutra cemo ocijenjivati ljude po velicini pupka ili tako nesto...? Uostalom, zasto djecu ne registrirati pod dvojnim prezimenom? Ako vam je prezime muza toliko (ne)vazno nemojte se ni zeniti, ionako su vam prava ista. Dvojno prezime je, uglavnom, izraz gluposti...