Maloljetne trudnice

Rodila sam sa 17, ali 
sam ipak diplomirala

Foto: Photos.com
Rodila sam sa 17, ali 
sam ipak diplomirala
11.12.2010.
u 09:30
Često ne znaju bi li zadržale ili prekinule trudnoću. Mi im pomažemo da donesu najbolju odluku, kaže Silvija Stanić
Pogledaj originalni članak

Iako odgajana strogo katolički, ostala sam trudna u trećem razredu srednje škole. Svi su ostali iznenađeni, gotovo zgroženi time što njihova najdraža kći u koju su polagali sve nade može pasti tako nisko. Poslije pregleda liječnica mi je hladnokrvno rekla: Dođi s roditeljima i pripremit ćemo te za pobačaj. Idući korak bio je kako reći roditeljima. Nikad neću zaboraviti pogled majke, pun iznenađenja, razočaranja, tuge.

 

Međutim, moj mladić i ja ni trenutka nismo dvojili o odluci da zadržimo dijete, tako sam sa 17 godina postala supruga, a potom i majka. Rodila sam prekrasnu curicu, crne čupave kose i malog šiljatog nosa. S vremenom se sve polako stabiliziralo. Uspjela sam pronaći vremena za učenje, pa sam ubrzo maturirala, upisala fakultet, a poslije četiri godine i diplomirala.

 

 

Odluka za cijeli život

 

Ako se nađete u mojoj situaciji, važno je znati da niste same, da niste ni prve ni zadnje kojima se to dogodilo i da to nije nikakva sramota. Morate biti jake i sigurne u svoju odluku jer ćete s njom morati živjeti ostatak života. Važno je informirati se na pravim mjestima, jer još uvijek ima dobrih ljudi koji su spremni priskočiti u pomoć...

 

Istinita ispovijest danas 24-godišnje M. Č. priča je sa sretnim završetkom, ali nisu sve takve. I brojke upozoravaju: prošle je godine Hrvatski zavod za javno zdravstvo zabilježio 1635 porođaja i 378 prijavljenih prekida trudnoće u djevojaka u dobi od 14 do 19 godina. Problem maloljetničkih trudnoća nije novijeg datuma, ali statistika upozorava da s godinama nema bitnih promjena u njihovu broju. Prepoznavši problem, zagrebačka Udruga roditelja Korak po korak organizirala je seminar “Maloljetničke trudnoće i majčinstvo – što možemo učiniti?”, na kojem je predstavljen projekt “Mama je mama” za pružanje psihosocijalne, pravne i druge pomoći i podrške maloljetnim trudnicama i majkama.

 

 

Rizici rane trudnoće

 

– Maloljetničke su trudnoće u gotovo 100 posto slučajeva neželjene i neplanirane, one se jednostavno dogode. Prate ih socijalni rizici jer se postavlja pitanje hoće li završiti školu i hoće li biti izolirana, ali i ekonomski, jer su njihovi roditelji najčešće mladi koji moraju raditi i ne mogu se brinuti o unucima – kaže psihologinja Silvija Stanić iz udruge, koja upozorava i na brojne zdravstvene rizike poput anemije, češćih krvarenja, prijevremenog porođaja, produženog porođaja i češći carski rez.

 

Što ponajviše zabrinjava mlade majke koje traže pomoć?

 

– Dođu li rano, ne znaju bi li zadržale ili prekinule trudnoću.

 

Mi im ne sugeriramo odgovor nego im pomažemo da samostalno donesu odluku koja je za njih najbolja. Osnažujemo ih da se ne daju nagovoriti na odluku zbog pritiska dečka ili obitelji – kaže Silvija Stanić.

 

Stoga je, poručuju iz udruge, nužno baviti se prevencijom i upućivati mlade na odgovorno spolno ponašanje, a u tome bi znatno pomoglo uvođenje spolnog odgoja u škole, najkasnije do sedmog razreda.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

BR
brainiac
00:38 12.12.2010.

Da nije \"odgajana strogo katolicki\" mozda se ne bi ustrucavali upotrijebit kondom. No dobro, ipak je prica sa sretnim zavrsetkom.

TR
tramvajac
12:50 11.12.2010.

Ostala je trudna u trećem razredu SREDNJE škole, a ne osnovne kao što je napisano u prvoj rečenici. Je li novinarka uopće pročitala svoj tekst, ili misli da trudnoća u ljudske vrste traje osam godina? Dajte se već jednom oslobodite ignorantnih novinara amatera.

AD
adbrkic
12:07 12.12.2010.

U današnjem nihilizmu i sivilu, ovo je rijetko lijepa priča! Bravo za mlade roditelje i njihovu hrabrost!!! Ima nade...