Samostalna odluka roditelja hoće li cijepiti svoju djecu nije njihovo ustavno pravo te je obveza cijepljenja u skladu sa zakonom i Ustavom, utvrdio je Ustavni sud svojim rješenjem kojim je odbio prijedlog ocjene ustavnosti obvezne imunizacije djece. Prijedlog je podnio bračni par Gašprotić iz Gračišća i udruga Život ili cijepljenje iz Zagreba.
Rijetke komplikacije
Obveza cijepljenja posljednjih je mjeseci iznimno osjetljiva tema u javnosti, osobito nakon niza prijava štetnih posljedica na zdravlje djece. Da su neka od obveznih cjepiva u Hrvatskoj pokazala značajne negativne učinke, naveli su i predlagatelji kao argument Ustavnom sudu. Nadalje, pozvali su se i na slučaj Soile Lautsi protiv države Italije, kojim su iz talijanskih školskih učionica uklonjena raspela jer je Europski sud za ljudska prava utvrdio da se križem u učionici krši pravo roditelja da odgajaju djecu prema vlastitim uvjerenjima.
Obvezna imunizacija u Hrvatskoj krši upravo to pravo roditelja – pravo da odgajaju djecu prema vlastitim uvjerenjima, smatraju predlagatelji, koji su kao argument naveli i diskriminaciju necijepljene djece jer se ne mogu upisati u vrtić ili školu. Država ne jamči građanima da nakon cijepljenja neće obolijevati od bolesti protiv kojih su se morali cijepiti, a istodobno nameće i sankcionira isto to cijepljenje. Protuzakonita je to praksa koju su predlagatelji naveli Ustavnom sudu, ali i koja se često kao kontroverzna ističe u javnosti.
Preuzimanje odgovornosti za eventualne posljedice jedan je od čestih javnih zahtjeva u borbi protiv obveze cijepljenja. Ustavni sud zatražio je i mišljenje Vlade te Ministarstva zdravlja koji su, kako stoji u rješenju, istaknuli da je aktivna imunizacija najdjelotvornija i najsigurnija mjera u sprečavanju infektivnih bolesti, koje su najčešće u dječjoj dobi, kada su biološki obrambeni mehanizmi najslabije razvijeni. Što se tiče komplikacija od cijepljenja, s tih su adresa Sudu dostavili da se “kliničke popratne pojave javljaju vrlo rijetko, najčešće lokalno u obliku crvenila i bolnog otoka”.
U konačnici, Ustavni sud prijedlog je odbacio i u odluci uvažio stav Ministarstva zdravlja da je “pravo djeteta na zdravlje više od prava roditelja na (pogrešan) izbor”. Pravom djece na zdravlje Sud smatra i odbijanje upisa necijepljene djece u vrtić i školu.
Čeka se javna rasprava
Radi zaštite svoje djece bračni par Gašprotić nije htio komentirati sudsku odluku. Iz Ministarstva zdravlja su pak odgovorili da se i dalje priprema javna rasprava o toj temi. U tijeku je prikupljanje stavova stručnih društava Hrvatskog liječničkog zbora, javnu raspravu priprema Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a cilj je da se ona provede u najskorije vrijeme, piše u odgovoru Ministarstva.
>>Strah za djecu: Zagrepčani ne žele cijepiti kćeri protiv HPV-a
Djeca se moraju cijepiti,ali ne sa kojekakvim cjepivima bez deklaracije i sa cjepivima koja nisu dovoljno testirana na štetne nuspojave.Nažalost,imali smo zavidnu ustanovu za proizvodnju cijepiva ( Imunološki Zavod),koja je uništena radi interesa koji nisu interesi hrvatskih građana.današnje farmakološke multikorporacije u vlasništvu Rothschilda,Rockfellera itd. imaju u cjepivima skrivenu agednu depopulacije.Današnja tehnologija omogućuje strašne manipulacije sa štetnim posljedicama po zdravlje,koje se mogu pojaviti godinama unaprijed.Cjepivo apsolutno da,ali sa strogim deklaracijama i sigurnosnim testovima.