Ideje za Božić

Savjeti za brzu i sigurnu online kupovinu božićnih darova

Foto: Envato Elements
RBA
Foto: Envato Elements
RBA
RBA
10.12.2024.
u 11:00
Kad kupujete božićni dar online, provjerite recenzije, podatke o prodavaču,...
Pogledaj originalni članak

Sat za božićnu kupnju počeo je otkucavati pa ako ste već krenuli s planiranjem darova, bez brige - sve stižete. Onima, pak, koji odgađaju božićni shopping za posljednji trenutak, lako se može dogoditi da im ovaj lijepi čin zbog gužvi u trgovinama postane ne baš ugodna zgoda. No, moderne tehnologije promijenile su način funkcioniranja pa sve više ljudi kupuje online. Nema razloga da tako ne bude i s božićnim poklonima - najlakše ih je kupiti iz udobnosti doma, izbor je najbolji, a na pravi način online shopping može biti vrlo siguran!

Što se tiče samog izbora poklona, iskustva čine ljude posebno sretnima. Na primjer, karte za koncert omiljenog benda. Odlična je to vijest jer se upravo parfeme, luksuznu odjeću, torbe i nakit ne preporučuje naručivati online, zbog lažnjaka koji su preplavili tržište. Iako je prava vrijednost božićnog darivanja u namjeri da darom izrazimo ljubav i zahvalnost, kašnjenje dostave ili dostavljeni ‘lažnjak’ može, da se ne lažemo, pokvariti božićni ritual darivanja.


Provjerite recenzije

Kako prepoznati sumnjive online narudžbe? Ako je cijena nerealno niska, onda je lažnjak. Kad kupujete božićni dar online, provjerite recenzije, podatke o prodavaču i sl. Većina renomiranih robnih marki svjesna je da se njihove krivotvorine prodaju na mreži i na sumnjivim izvanmrežnim tržištima pa na svoje web stranice dodaju savjete o tome kako prepoznati krivotvorine. Neki brendovi imaju posebne bar kodove ili QR kodove upisane na njihov proizvod ili pakiranje koje možete poslati na njihovu web stranicu kako biste provjerili autentičnost proizvoda.

Oni koji žele odmak od “klasike” mogu, primjerice, mami pokloniti cijelu božićnu trpezu iz omiljenog restorana kako bi se, malo za promjenu, odmorila prije blagdana, umjesto da dane provodi u kuhinji pripremajući gozbu. OK, tu zasigurno nedostaje faktor iznenađenja, jer ovu “investiciju” ipak treba najaviti unaprijed. Za nekog tko uživa u degustaciji vina, butelja je zasigurno dobar poklon, ali još bolji dojam postići će dar u obliku vaučera za vinsku degustaciju u nekoj od vinarija ili sommelierski tečaj. Dakle, s doživljajima nećete pogriješiti. Dva klika mišem za narudžbu i isto toliko kako biste izvršili online plaćanje i vi ste svoj božićni dar riješili.

Foto: Envato Elements
RBA

Budući da se nije teško “zaigrati” u shoppingu, mobilno bankarstvo odlična je opcija upravo za kontrolu troškova. mojaRBA mobilno bankarstvo možete ugovoriti bez naknade u paketima tekućeg računa. Čak i u paketu za mlade, koji nema mjesečne naknade, dobivate tekući račun, Mastercard debitnu karticu s kojom možete beskontaktno plaćati mobilnim novčanikom te mobilno i internetsko bankarstvo. 

Osim što možete pratiti stanje, transakcije i detalje računa, kartica i kredita, putem mojaRBA online bankarstva u dva klika možete i podijeliti IBAN računa i jednostavno primati uplate. Također, uz KlikPay opciju možete i prebaciti novac bez naknade svojim kontaktima iz imenika, bez obzira u kojoj banci imaju račun. I, ne manje važno, osobito u ovo doba godine kad kupujemo božićne darove, sigurno pa i beskontaktno platiti svaki račun.


Aplikacija RaiPay

Beskontaktno plaćanje siguran je način da kupujete proizvode ili usluge koristeći debitnu, kreditnu ili pametnu karticu preko mobilnog novčanika. Na prodajnim mjestima samo trebate, bez PIN-a ili potpisa, približiti mobitel POS uređaju. Procedura je jednostavna, osobito ako ste korisnik RBA banke. Uz aplikaciju RaiPay plaćajte mobitelom beskontaktno, sigurno i jednostavno. Za korištenje RaiPay aplikacije nije vam potrebna internet veza. Aplikaciju možete instalirati na više mobilnih telefona i odabrati nekoliko različitih kartica u svakom mobilnom novčaniku. Zbog sigurnosti prilikom plaćanja, a ovisno o iznosu, aplikacija je postavljena tako da ima tri razine autorizacije: s uključenim ekranom mobitela, otključavanjem mobitela i nosom RaiPay PIN-a ili biometrijom.

Ako ćemo biti na razini prošlih godina, najveći postotak hrvatskih građana, njih oko 60 %, potrošit će na božićne darove između 100 i 200 eura. Uz velik porast cijena kojem svjedočimo, nije na odmet podijeliti trošak božićne kupnje na rate. Preko mojaRBA mobilnog bankarstva, svaki iznos iznad 40 eura moguće je beskamatno podijeliti na rate, uz jednokratnu naknadu od 1,99 eura, do 30 dana nakon kupovine.

Sadržaj nastao u suradnji s Raiffeisenbank Hrvatska.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr