Svježe voće i povrće, superhrana koja je na životu održala stare civilizacije, spoj neodoljivih okusa i boja pripremljen bez uništavanja nutritivnih vrijednosti kuhanjem ili drugim oblicima termičke obrade ukratko je ono što se krije iza sirovojedstva – trenda koji je svijet osvojio prije dvadesetak godina, a odnedavno svoje mjesto pronalazi i u Zagrebu.
Naime, u pravoj maloj vintage oazi Kredenc’e na Svačićevu trgu otvoren je prvi hrvatski restoran sirove hrane. Umjetnost u svakom detalju ambijenta Kredenc’e savršeno odgovara samoj ideji pristupa obradi sirove hrane kako ga vide Lena i Darko Jurić, dvojac koji se krije iza imena Art of raw.
– Prije dvije godine počeli smo s radionicama i prezentacijama pripreme sirove hrane, a oduševljenje ljudi koji su probali ono što smo pripremili motiviralo nas je da krenemo dalje – prepričava Lena put koji ih je doveo do otvaranja restorana zajedno s vlasnicama Kredenc’e Ornelom i Sandrom koje tamo održavaju radionice preuređenja namještaja.
Vedra je četvorka Kredenc’e tako objedinila nekoliko radinosti u jednom prostoru zbog čega i samo ispijanje žitne kave s bademovim mlijekom ovdje postaje užitak za sva čula. Da je uistinu riječ o umjetnosti pripremanja hrane, uvjerili smo se i sami dok se pred našim očima pripremalo tradicionalno tajlandsko jelo Pad Thai koje obično zahtijeva obradu u woku, no u sirovoj varijanti ne samo da je brže gotovo nego namirnice sadržavaju više nutritivnih vrijednosti.
Usporava i liječi rak
Upravo je kvaliteta namirnica među najbitnijim stavkama glavnih kuhara supružnika Jurić.
– Većinu hrane dobavljamo od gospođe koja nam je ljubazno pokazala svoj uzgoj, a i sama je veganka, tako da smo uistinu sigurni da je ono što kupujemo prirodno i kvalitetno – objasnila je Lena, koja je kao i Darko prvo "prešla" na vegetarijanstvo, zatim na vegansku prehranu nakon čega se sirova hrana činila kao logičan odabir dodavši kako hranu osim na placu nabavljaju u bio&bio trgovinama te Gardenu.
– Organizam se zbog procesuirane hrane zakiseljuje, što otežava probavu i pogoduje razvoju štetnih bakterija i stvara plodno tlo za razvoj kancerogenih stanica. Sirova je pak hrana najlužnatija, bogata je enzimima koji pomažu probavu i ima ogromnu količinu nutrijenata, hranjivih sastojaka i vitamina, koji ostaju u svom prirodnom stanju.
Ključni su aparati
Ukratko, sirova hrana osigurava organizmu više vitamina, minerala i esencijalnih nutrijenata, a sadrži malo kalorija, ističu Darko i Lena Jurić. Osim svježeg voća i povrća u pripremi njihovih specijaliteta mogu se naći i svježe cvijeće, ali i takozvane supernamirnice poput goyi bobica, irske mahovine, lucuma praha poznatog i kao zlato Inka. Za samu pripremu su pak najbitniji aparati mikser Vitamix i dehidrator Excakibur zahvaljujući kojemu sirove namirnice mogu postati krute i hrskave.
Odlučite li se okušati u ovom specifičnom carstvu okusa, među ostalim u ponudi čekaju vas pašteta od oraha, špageti od tikvica, glavica šampinjona punjenih kremom od špinata i rajčica, uz pire od čičoke raw pizza ili palačinke, ali i slastice poput prekomurske gibanice, pralina ili sirovog sladoleda, po pristupačnim cijenama od 20 do 70 kuna. Sve što trebate je – usuditi se.
nadam se samo da neće preći i na jedenje sirovog mesa :)