za zdraviji život

Sklonost lošim vezama fiziološki je promašaj

Foto: 'Robert Anic/PIXSELL'
Sklonost lošim vezama fiziološki je promašaj
04.10.2010.
u 11:50
U suradnji s Medical Yoga Centrom otkrivamo kako emocije održavaju (ili ugrožavaju) tjelesno zdravlje.
Pogledaj originalni članak

Žene koje previše vole ili one koje su sklone vezati se za pogrešnog muškarca čine to najvjerojatnije zato što je fiziologija njihova tijela izgubila prirodnu ravnotežu. Zanimljiva je to teza indijske ayurvedske medicine, drevne znanosti o zdravlju, što posljednjih godina sve više osvaja Zapad (i Hrvatsku!), a koju je Svjetska zdravstvena organizacija službeno priznala još 1977. godine.

Prirodan život, mentalna higijena, prevencija bolesti, redovito vježbanje i holistički (cjelovit) pristup bolesniku neke su od temeljnih odrednica ayurvede, a posebno mjesto zauzima učenje o nevjerojatnoj moći kojom osjećaji djeluju na tijelo. Ova teza ima uporište i u zapadnoj znanosti, posebno novoj grani, psihoneuroimunologiji, koja govori da misli i osjećaji brže i djelotvornije mijenjaju tijelo nego ijedan drugi izvanjski lijek. Ayurveda posebnu pozornost pridaje emocijama kao „morbogenom faktoru“ i odavno zastupa stajalište da je više od 80 posto bolesti psihosomatskog karaktera!

Zanimljiva je lepeza znanstvenih dokaza. Statistike kažu da je optimizam drugi po jačini čimbenik trajanja života žena operiranih od raka dojke. Infekcije herpesa najčešće se pojavljuju kod depresivnih ljudi. Neki neizlječivi bolesnici, osobito žene, mogu “odgoditi” svoju smrt zbog događaja do kojeg im je posebno stalo, kao što je vjenčanje u obitelji, rođenje unuka ili čak neki važan blagdan. Mnoge znanstvene studije smatraju da su dva najrizičnija faktora za srčani infarkt kod ljudi mlađih od pedeset godina - nedostatak zadovoljstva u poslu i niska razina općeg osjećaja sreće.

Današnju asanu ayurveda svrstava u vježbe koje pridonose emocionalnoj stabilnosti i opuštanju, uz niz drugih učinaka (koljena, disanje, probava, kralježnica...). U čučnju na petama, uz polagani udisaj, ruke najprije raširite, a zatim spojite prste na potiljku i zadržite dah. Uz izdisaj savijte se u jednu stranu, pa se uz udisaj podignite. Na sljedeći izdisaj polako se vratite u početni položaj.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.