Sjećanja koja je uništila Alzheimerova bolest u teoriji mogu biti povraćena – stimulacijom živčanih stanica koje potom grade nove veze, pokazalo je istraživanje na miševima. Istraživanje otvara mogućnost da se u budućnosti ljudima uspije vratiti dio izgubljene memorije u ranim stadijima bolesti. Znanstvenici su se koristili tehnikom zvanom “optogenetika” – služili su se svjetlom kako bi aktivirali stanice koje sadrže posebni foto-senzitivni protein.
Istraživanje je provedeno na miševima koji su imali simptome Alzheimerove bolesti – brzo bi zaboravljali na elektroškove. Nakon što su im mogove tretirali svjetlom, njihova memorija se povratila pa su miševi pokazivali strah kad su bili stavljeni u ćeliju gdje su se ranije provodili elektrošokovi.
Optogenentički tretman pomogao je neuronima da izgrade male pupoljke koji potom stvaraju sinaptičke veze s drugim stanicama. Iako se ta tehnika ne može koristiti kod ljudi, znanstvenici su ovim otkrićem otvorili mogućnost pronalaženja lijeka za terapiju povrata pamćenja.
“Ključno je što smo pronašli dokaz da postoji koncept. Što znači da iako mislimo kako je memorija nepovratno uništena, to nije točno, ona je tu samo moramo pronaći način da je povratimo”, rekao je prof. Susumu Tonegawa sa Sveučilišta MIT.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature. Znanstvenici su se usredotočili na stanice u hipokampusu. Dvije različite deformacije nalik na Alzheimerove simptome miševima su napravljene genetičkim inženjeringom, a u eskperimentu je sudjelovala i kontrolna grupa zdravih životinja, piše Guardian.
“Moguće je da će u budućnosti postojati tehnologija koja će aktivirati neaktivne stanice unutar mozga – hipokampusu ili dijelovima moždane kore – znatno preciznije. Osnovni cilj ovog istraživanja bio je pružiti informaciju o moždanim stanicama, kako doći do njih što je krucijalno za tretmane u budućnosti”, rekao je Tengawa.