SKLADAN STROJ

Što ljudsko tijelo čini fascinantnim?

29.11.2008.
u 12:51
Pogledaj originalni članak

Ljudsko tijelo je fantastičan, znojan, tekućinama ispunjen stroj koji skladno bućka sve kemikalije, usklađuje pokrete i pamti bolje od bilo kojeg živog stvora. Uz te poznate, podsjetite se na neke manje poznate i fascinatne činjenice o našemu tijelu

1. Želudac luči korozivnu kiselinu
Ima jedna opasna kiselina koju vam ne mogu oduzeti policajci na carinskoj kontroli jer se nalazi u vašim crijevima. Stanice želuca luče hidrokloridnu, korozivnu kiselinu koja se koristi u industriji za obradu metala. Sluzava ovojnica čuva je na sigurnom u želucu gdje služi za probavu hrane.

2. Položaj tijela utječe na pamćenje
Ne možete se sjetiti rođendana svoje prijateljice? Kleknite na jednu nogu. Sjećanja se isprepliću s našim osjetilima. Kao što je poznato, miris ili zvuk mogu prizvati događaj iz djetinjstva, a nedavno istaživanje pokazalo je kako se lakše prisjetimo događaja iz prošlosti ako smo u sličnom položaju kao i kod zgode koje se prisjećamo.

3. Kosti se lome zbog ravnoteže minerala
Osim što 'pridržavaju' organe i mišiće, kosti su zadužene za reguliranje razine kalcije i fosfora. One se sastoje od tih minerala potrebnih za mišiće i živce. Ako kalcija nema dovoljno, određeni hormoni utjecati će na lomljenje kostiju što podiže njegovu zastupljenost u organizmu te se tako postiže odgovarajuća razina tog minerala.

4. Većina hrane odlazi u mozak
Iako na mozak otpada svega 2 posto od ukupne težine, zahtjeva 20 posto unešenog kisika i kalorija. Kako bi naš mentalni motor podmazano funkcionirao, brinu se tri arterije koje ga stalno pune kiskom. Blokada jedne od njih onemogućuje dovod energije određenim moždanim stanicama zbog čega ne mogu kontrolirati područje za koje su zadužene. To se zove moždani udar.



5. Tisuće neiskorištenih jajnih stanica
Kada žena zagazi u četvrto i peto desetljeće prestaje mjesečni menstrualni ciklus koji kontrolira nivo hormona i priprema jajnu stanicu za oplodnju. Jajnici proizvode sve manje količine estrogena, što prouzrokuje brojne psihičke i fizičke promjene, pa se dramatično smanjuje proizvodnja jajnih stanica. Prosječna tinejdžerka proizvodi oko 34,000 neiskorištenih jajnih stanica koji propadaju.

6. Pubertet djeluje na mozak
Tjelesne promjene prouzrokovane hormonalnim djelovanjem utječu na spolno sazrijevanje. Ali zašto je pubertet toliko emocionalno neugodan? Hormoni poput testosterona utječu na razvoj neurona u mozgu, i promjene do kojih pri tome dolazi mogu utjecati na ponašanja pojedinca. Emocionalna nespremnost, bezvoljnost i donošenje krivih odluka rezultat su sazrijevanja prednje moždane opne.

7. Stanične dlačice potiču izlučivanje sluzi
Većina stanica u našem organizmu ima dlačice naziva cilia koje utječu na mnoge tjelesne funkcije, od probavnih do slušnih. U nosu spriječavaju slijevanje sluzi niz grlo. Hladnoća usporava proces sušenja zbog čega nam i curi nos.

8. Veći mozak, manjak zubiju
Evolucija nije savršena. Kada bi bila savršena, imali bismo krila, a ne urasli zub. U nekim slučajevima u našem tijelu nalazi se nešto što ne šteti, ali niti ne pomaže. Takav je slučaj s umnjakom. Iako su ga naši preci koristili kao regularan zub, evolucijom je rastao mozak što je utjecalo na promjenu oblika čeljusti i povlačenjem zuba

9. Smijeh je zarazan
Znamo da je zijevanje prelazna pojava, ali sudeći prema rezultatima novijih istraživanja, isto vrijedi i za smijeh. Njime se stimulira dio mozga zadužen za pokretlanje facijalnih mišića, a oponašanje, dokazano, ima vrlo važnu ulogu u komunikaciji. Zbog toga se kihanjem, smijanjem, plakanjem i zijevanjem ostvaruju snažne veze unutar skupine ljudi.

10. Koža ima četiri boje
Koža bez učešća pigmentacije nježno je bijela. Krvne žile koje se nalaze blizu kože daju joj crvenkastu boju, a melanin u sepija nijansi u kombinaciji s ultraljubičastim zrakama daje gotovo crnu nijansu. Te tri boje u kombinaciji sa žutim pigmentom stvaraju boju kože svih ljudi na svijetu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr