Kako se vi pozdravljate?

Svi koristimo neku verziju pozdrava "bok", no znate li što on govori o vama?

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Svi koristimo neku verziju pozdrava "bok", no znate li što on govori o vama?
29.10.2023.
u 11:29
Bok, bokić, ej bok... To su samo neke varijante, a govore o nama mnogo više nego što smo mislili!
Pogledaj originalni članak

Erim Bešić docent je na zagrebačkom Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, a njegove objave na društvenim mrežama o Zagrebu i Zagrepčanima nasmijavaju mnoge. Piše humorne tekstove, iza sebe ih ima oko 300, a dio njih objavljuje na portalu Zagreb.info. Posebno je zanimljiv tekst o pozdravu, konkretno onom  kojem gotovo svi koristimo "bok", odnosno brojnim njegovim inačicama. Pa, vrijeme je da otkrijete što vaš pozdrav govori o vama!

Teorija “bokova”

1. BOK – Jedan je “bok” iznimno rijedak pozdrav jer smrzava hladnoćom. Obično se upućuje mladom susjedu u liftu. Odzdrav: Kratki “bok”.

2. BOK BOK – Dva su “boka” najčešći bokozdrav. Za razliku od jednog “boka”, dvobok odiše neskrivenom simpatijom (dvobok popraćen osmijehom) ili poštovanjem (osmijeha lišen dvobok) prema bokouputitelju. Odzdrav: Samo jedan “bok”. Na dva se “boka” nikad ne odzdravlja istom mjerom.  

3. BOK BOK BOK – Trobok se upućuje kad najčešće zbog zamišljenosti tek u zadnji čas trobokodzdravitelj primijeti da ga je netko boknuo. Trobok je ustvari svojevrsna sorry-što-te-pozdravljam-u-zadnji-čas isprika. Trobok je po svojoj prirodi strogo odzdrav i ni u kojoj situaciji ne može biti pozdrav.

4. AJ BOK (pozdrav pri naglom odlasku) – “Aj, bok” dijelom je upućen i samome sebi sa značenjem “sad stvarno moram ići”. Van Zagreba “aj bok” moguć je i kao pozdrav, kao primjerice u Slavoniji. Odzdrav: “Bok” ili “aj bok”.

5. EJ, BOK – “Ej, bok” ekvivalentan je bosanskom izrazu bujrum (izvolite). Upućuje se kada se nekoga čekajući dočeka te stoga ne sadrži iznenađenje u bokozdravu. “Zvučno zamišljanje” ovog pozdrava sadrži točku nakon “ej”: “Ej. Bok.” Odzdrav: “Bok, ljudi” (za mnoštvo) ili “bok, XY” (za pojedinca, vidi točku 8.)

Pitali smo građane piju li kavu, a odgovori su raznoliki: “Ujutro popijem barem tri!”

6. EEEEJ, BOK – Za razliku od “Ej, bok”, “Eeeej, bok” s dugim “e” pozdrav je ili odzdrav kojim se iskazuje veliko i ugodno iznenađenje nailaskom na osobu kojoj je “Eeeej, bok” upućen.

7. BOKIĆ – Deminutiv boka prisutan je samo u žena ili u pisanom obliku. Iza “bokića” po automatizmu se iščitavaju i nevidljiva “vidimo se/čujemo se” slova”.

8. BOK, XY (nakon boka slijedi ime ili nadimak osobe kojoj je upućen bok, npr. “Bok, Dugi”) – Najčešće je pozdrav iako može biti i odzdrav (vidi točku 5). Kao pozdrav “bok, XY” potpuno je ekvivalentan “bok boku”. Odzdrav: Samo jedan bok. Nikako se na “bok, XY” ne smije odzdraviti istom mjerom (“bok, YX”) jer to onda podsjeća na američko ulizivačko pozdravljanje voditelja vijesti CNN-a i izvjestitelja s terena.

9. O, BOK – “O, bok” se upućuje kao odzdrav lažnog iznenađenja u situaciji kad se više ne može namjerno izbjegavati kontakt s nekim smarateljem koji vas, trkajući, bokne. “O, bok” najčešće je prisutan u vozilima gradskog prijevoza.

10. BoOoK – Pjevajući “BoOoK” najčešći je bok-pozdrav koji najčešće upućuju žene jedna drugoj iako ne mora biti spolno isključiv. “O” u “BoOoKu” najprije “raste”, pa “pada” približavanjem slovu “K”. Obično izražava simpatiju prema boOokouputitelju kojeg se dulje vrijeme poznaje. Odzdrav: Na “BoOok” se odzdravlja istom mjerom, dakle, “BoOokom”

U koliko sati ste rođeni? Taj podatak otkriva mnogo o vašoj osobnosti!.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 48

Avatar Le-Freak
Le-Freak
12:57 29.10.2023.

30x ovaj članak i uvijek nanovo netočan. I da, bok nije od njemačkog "mein bücken" jer ta kombinacija riječi ne postoji kao pozdrav i nije nikada postojala!

Avatar votum
votum
14:39 29.10.2023.

Da si se proširila u boku i da tvoja lin'ja nije više ista kao prije 🎶🎶.... Bok kao pozdrav nema smisla. Ali imaju Bog daj... Bog s tobom.. Bog ti pomogao..Idi s Bogom-Zbogom.. Aj Bog!

QR
QRCode
13:48 29.10.2023.

A.G. Matoš 1895…Zašto Hrvati zaostaju za drugim narodima u Europi… Ne, mi nismo posljednji narod u Evropi jer smo maleni i jer tobože nemamo ljudi. Norveška, Belgija, Danska i Švicarska nisu veće domovine od ove naše zemlje. Najveći moderni narodi nemaju većih ljudi umom i poštenjem od Starčevića i Strossmayera. Mi smo posljednji narod u Evropi jer imamo zemlje, ali nemamo naroda, jer imamo reprezentanata, ali nemamo publike. Zagrebačka je klasična u tom pravcu, pa ne moramo na daleke putove, to manje što je ta zagrebačka publika, publika našeg narodnog središta, kvari i truje lošim svojim primjerom vascijelo hrvatsko općinstvo, demorališući tako cijeli naš narod. Neka nam se zbog tih gorkih ne rekne da grdimo Zagreb. Ne, mi volimo Zagreb, ali ne marimo Zagrepčana. Mi ne volimo Zagrepčana zbog Zagreba. Da je cijela Hrvatska kao četiri petine Zagreba, hrvatskog naroda ne bi više bilo. O, ta uska varoš, o ti uski ljudi, o taj puk što dnevno veći slijepac biva, o te šuplje glave, o te šuplje grudi, pa ta svakidašnja glupa perspektiva! Čemu iskren razum koji zdravo sudi, čemu polet duše i srce koje sniva, čemu žar, slobodu i pravdu kada žudi, usred kukavica čemu krepost diva? Među narodima mi Hrvati sada jesmo zadnji, robovi bez vlasti, osuđeni pasti i propasti bez časti. Domovino moja, tvoje sunce pada, ni umrijeti za te Hrvat snage nema, dok nam stranac, majko, tihu propast sprema.