Priča o šampanjcu koji je postao sinonim luksuza, a koji potpisuje jedna od najslavnijih šampanjskih kuća na svijetu Moët & Chandon seže unatrag gotovo tri stotine godina.
Vrijeme je to prije no što je 1743. godine francuski vinar Claude Moet odlučio početi proizvoditi šampanjac. Bilo je to za ono doba piće koje se u Champagni uobičajeno pilo i koje i nosi ime po samoj regiji. Naime, samo šampanjci uzgojeni od grožđa u Champagni i proizvedeni ondje po mogu nositi laskavu titulu šampanjca, dok su ostala vina proizvedena šampanjskom metodom, pa makar i u susjedstvu – pjenušci, “vin mousseux”! No utemeljitelj Moët & Chandona Claude Moet nije potpisnik velikog uspjeha kuće, ali ni Dom Perignona.
Stvorio ga je svećenik iz benediktinske opatije Hautviller. Bio je slijep, no zato iznimno osjetljiva nosa i nepca te je 1668. godine u samostanskim podrumima uspio riješiti problem mrtvih kvasaca koji su ostajali u boci, zamućivali vino i davali mu neugodan okus. Drugim vrenjem razvijao se pod paskom benediktinca ugljikov dioksid koji je šampanjcu dao bogatu pjenu i peckav okus. Njemu u čast šampanjac i danas nosi ime. Vinara Claudea naslijedio je unuk Jean-Remy Moet koji je preuzevši obiteljski biznis šampanjce izveo na svjetsku scenu.U njima su stoljećima uživale okrunjene glave – ruski car Aleksandar II., austrijski car Franjo II., britanska kraljica Viktorija...
Obožavao ga je i sam Napoleon koji je, premda je zabranio izvoz šampanjca, što su iskoristili neki vinari kako bi njime opskrbili europske dvore krijumčareći ga, čak i osobno posjećivao Moetove u Champagni. Kako to biva, a car je ipak car, posvećen mu je i jedan od šampanjaca – Brut Imperial. Dom Perignon Rose Vintage 2003. poznat je kao tamni dragulj Dom Perignona. Miris mu je mješavina zrelog voća, smokava i divljih jagoda kasnije otkrivajući guavu, ljubičice i vaniliju. Cijena Dom Perignon Jeff Koons je na upit u Miva Galeriji vina, a serija je ograničena.