vječna pjesma

Tiha noć Franza Grubera odjekuje svijetom

Foto: Wikimedia Commons
Tiha noć
Foto: Wikimedia Commons
Josef Mohr
Foto: Wikimedia Commons
Franz Xaver Gruber
Foto: Youtube Screenshot
Tiha noć
24.12.2013.
u 10:10
Prvi put izvedena na Badnjak 1818. u crkvi u austrijskom Oberndorfu blizu Salzburga, pjesma 'Stille Nacht' najslavnija je božićna melodija, a nalazi se i na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva
Pogledaj originalni članak

Status najznamenitije božićne pjesme na svijetu sasvim sigurno ima popijevka “Tiha noć”, koja je prvi put izvedena na Badnjak 1818. godine u crkvi sv. Nikole u austrijskom gradu Oberndorfu, samo sedamnaest kilometara udaljenom od Salzburga.

Tekst “Tiha noć, sveta noć” napisao je mladi svećenik, Salzburžanin Joseph Mohr još 1816. godine, a svevremenu glazbu skladao je orguljaš i seoski učitelj u Arnsdorfu Franz Xaver Gruber, i to kako se navodi, u vrlo kratkom vremenu, za samo nekoliko sati.

Skladbu je praizveo zbor uz pratnju gitare, a poslije su ovoj skladbi pridodani i različiti instrumenti u svim mogućim aranžmanima. No, kao da je nemoguće pokvariti kantilensku melodijsku liniju ove pjesme, koja se u Austriji tretira kao nacionalno blago, a koju je zaštitio i UNESCO, i to kao nematerijalnu kulturnu baštinu svijeta.

Iako se smatralo da su Mohr i Gruber zajedno potpisali samo “Svetu noć”, skladbu koja je izuzetno popularna i u Hrvatskoj, nedavna su istraživanja dokazala da su ta dva umjetnika surađivala i na “Te Deumu”.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.