Gubitak jednog od prednjih zuba frustrirao je 34-godišnju V. A. – Bilo mi je grozno pri pomisli da moram susjedna dva zuba uništiti da bi se postavila krunica na mjesto izgubljenog. Međutim, nisam znala kako je taj postupak brz i nimalo neugodan, ispalo je fantastično – ispričala je svoje iskustvo ugradnje implantata otprije pola godine.
Ne remete govor
Riječ je o sve prihvaćenijoj metodi postavljanja zubne krune na vijak od titana ugrađen u čeljust, koji zamjenjuje prirodni korijen. Implantat nakon kraćeg vremena sraštava s okolnim koštanim tkivom.
– U većini je slučajeva čvršći od prirodnog korijena, a titan, od kojeg se prave i umjetni kukovi, potpuno je siguran materijal. Osoba dobije čvrste, lijepe i funkcionalne “treće zube” koji ne remete govor ni žvakanje – objašnjava dr. dentalne medicine Maja Štimac Jagodić, koja je implantologiju usavršavala na svjetskim klinikama kao što su sveučilišta u Bernu, Göteborgu, Milanu i na UCLA. Međutim, korak dalje u implantologiji je kompjutorski planirana kirurška ugradnja implantata, koju je dr. Štimac Jagodić počela provoditi među prvima u Europi. Osim što olakšava pacijentu, znatno je preciznija metoda od dosadašnjeg 2D planiranja s panoramskom snimkom čeljusti.
– Umjesto invazivne metode, to se sad čini virtualno. Stomatolog na 3D snimci pacijentove čeljusti koju vidi na zaslonu računala postavlja implantate u čeljust poput puzzla – opisuje dr. Štimac Jagodić.
Šablona s rupicama
Kompjutorski program upozorava stomatologa u slučaju da je implantat preblizu živca ili, primjerice, neodgovarajuće veličine itd. Virtualno postavljeni implantati šalju se elektroničkom poštom u jedan od europskih centara za proizvodnju dentalnih softvera, gdje se izrađuje odgovarajuća šablona s rupicama i vodiljama. Na osnovi te šablone i modela pacijentovih zubi, zubni tehničari izrađuju nove zube i oni stižu poštom. Istog se dana, pod lokalnom anestezijom, ugrađuju implantati i na njih stavljaju zubne krune.
‘Treće’ zube planira računalo, stižu poštom i ugrade se isti dan
Meštrović odbio mito pa otišao s čela KBC-a Split. Ovako je Beroš komentirao njegovu ostavku
Zaposlenici splitskog KBC-a s kojima smo razgovarali tvrde kako se bolnica ne može usporediti s onom kakva je bila prije dr. Meštrovića
Tko je Saša Pozder, jedan od uhićenika?
Pozdera je žiri Kluba gospodarskih novinara Srbije proglasio za najuspješnijeg mladog menadžera
Pogledajte što se sprema Zagrebu: Past će hrpa snijega, evo kad
U priobalju puše jaka bura s olujnim, podno Velebita lokalno i orkanskim udarima. Zbog niskih temperatura moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima. Ponegdje ima i magle.
Serum koji je apsolutni hit u svijetu pruža trenutni lifting efekt na koži i brzo se upija
Što hrvatski građani najviše kupuju na kredit? Nenamjenski gotovinski krediti narasli na 8,7 milijardi eura
Kako bi ostvarili neke životne ciljeve ili želje, građani se često zadužuju kreditima, karticama ili odlaze u prekoračenje na računu. Evo što Hrvati najradije kupuju na kredit.
Samo još da ste napisali tko to može platiti. Naši umirovljenici i radnici sigurno ne, osim ako dobiju na lotu. Još jedna pravda na hrvatski način.