Zajedno dok nas smrt ne rastavi! Rečenica je to koju s mnogo ljubavi, žara i iskrenosti izgovaraju parovi koji su svoju vezu odlučili ozakoniti brakom. Međutim, mnogi među njima neće dočekati taj trenutak, nego će mnogo, mnogo prije popucati bračne veze, a prema statističkim podacima, u Rijeci se to dogodi svakom trećem bračnom paru. Razlozi se nikada ne mogu svesti pod zajednički nazivnik, a razvedeni Riječani mogu o njima progovoriti i razmijeniti bolna iskustva s osobama istih sudbina u, za Hrvatsku, jedinstvenoj Školi za razvedene roditelje. Pokrenuta je prije dvije godine u sklopu Doma za djecu, žrtve nasilja Tić, a do sada ju je pohađalo stotinjak roditelja.
Djeca – najveće žrtve
– Škola je nastala na temelju naših iskustava u individualnom radu s djecom i roditeljima. Zaključili smo da su najveće žrtve razvoda djeca, a da to roditelji, opterećeni novom situacijom u braku, i ne shvaćaju. Zato se u radionicama najviše pozornosti obraća podučavanju kako im pomoći da se ne nakupe negativne emocije koje mogu imati trajne posljedice, kazala nam je Tamara Žakula Desnica, ravnateljica Tića. Ona i Suzana Mravinac, diplomirane psihologinje, vode radionice i stručnim savjetima pomažu polaznicima. U petom ciklusu Škole, 24 su polaznika. Od pet, već su prošli tri radionice i upoznali se te razvili povjerenje.
Druženje izvan tečajeva
Povjerenja jedino nemaju prema javnosti. To su intimni problemi koji su samo naši, bio je najčešći odgovor. Jamstvo da će sve ostati u četiri zida učionice dobili su i od psihologinja koje s njima rade, ali ipak je jedna polaznica, uz uvjet da joj se ne spominje čak ni ime, odlučila s nama podijeliti iskustva iz Škole, no ne i razlog zbog kojega se razvela.
– Jako su mi važni ovi susreti jer sam shvatila da iste probleme imaju i drugi ljudi. Najprije sam krenula na individualan tretman, a zatim se uključila u školu. Informacije koje sam dobila pomogle su mi da ponovno funkcioniram kao osoba i majka – kazala nam je.
– Znam da su se neki polaznici nastavili družiti, ali to je na osobnoj razini – kazala nam je. Zanimljivo je da se, kako škola odmiče, mijenja struktura polaznika. U početku su prevladavale žene, a sada u skupini ima gotovo pola muškaraca. Međutim, vrlo rijetko dolaze oba supružnika. Škola za razvedene roditelje besplatna je, a u Tiću su riješili i problem smještaja djece. Dok roditelji sjede u školskim klupama, ona rade u radionicama.
S obzirom na to da je sve gotovo idealno riješeno, zainteresiranih za pohađanje Škole uvijek je više nego što ima mjesta u skupini.
U Rijeci puca svaki treći brak, bivši supružnici pohađaju školu
Radila je na kruzeru samo za odrasle: 'Ono što se događa u crvenoj sobi za mnoge bi moglo biti previše'
‘Unose potpuno nove madrace i postavljaju ih svake večeri s plastičnim prekrivačima i čistim plahtama'.
FOTO Nagledali smo se svakakvih stanova u Zagrebu po visokoj cijeni. No ovaj je poseban hit
Stanu je potrebna potpuna adaptacija, a sastoji se od ulaznog hodnika, dnevnog boravka, spavaće sobe, kuhinje s blagovaonom, kupaonice i odvojenog toaleta
Zagrepčanka mora platiti trošak liječenja u Hrvatskoj jer je imala prebivalište u Njemačkoj
Sutkinja nije posebno cijenila to što tuženica tvrdi da u spornom razdoblju nije živjela u Njemačkoj niti je tamo bila osigurana, jer je D. D. u tijeku postupka u cijelosti izmijenila tvrdnje o tim okolnostima "a što ukazuje na to da su prigovori tuženice isključivo usmjereni izbjegavanju građanskopravne odgovornosti"
Od studentske ideje do utjecajnog portala: 'Nije bilo bogatih roditelja, nego “ajmo pa kud puklo”
Ivan Šarić i Natko Beck razgovarali o neočekivanoj temi važnoj za sve građane
Nema tako je i u Evropi,brakovi pucaju ko napit se vode,no money no honey.