Portal Which? je tijekom godina proveo višestruka sigurnosna ispitivanja proizvoda za bebe i djecu, često otkrivajući probleme sa svime - od autosjedalica do stubišnih vrata. Ponekad su problemi specifični za samo jedan model proizvoda, ali često se radi o određenoj vrsti artikla za koji su identificirali da je općenito vrlo nesiguran. U nastavku su navedeni samo neki od proizvoda koje stručnjaci smatraju opasnima za vaše najmlađe.
1. Jastuci za samohranjenje: Ured za sigurnost proizvoda i standarde (OPSS) izdao je sigurnosno upozorenje krajem prošle godine za ove artikle jer predstavljaju rizik od gušenja i upale pluća. Jastuk za samostalno hranjenje je držač za bočicu osmišljen kako bi oslobodio roditeljske ruke prilikom hranjenja bebe na bočicu, ali postoji rizik da bi se beba, ostavljena bez nadzora, mogla ugušiti mlijekom ako je protok bočice prebrz.
2. Dječje vreće za spavanje: Treba izbjegavati vreću za spavanje za bebe koja ima kapuljaču, gumbe ili dodatke. U istraživanju vreća za spavanje za bebe iz 2020. koje se prodaju na internetskim tržištima, otkriveno je da mnogi prodavači navode svoje proizvode pod različitim nazivima, uključujući čahuru za novorođenče, poplun za kolica i vreću za spavanje za bebu.
Stvarnost je da mnogi nisu prikladni za spavanje i mogu dovesti vašu bebu u opasnost. Neki imaju dijelove proizvoda (kao što su gumbi ili krzno) koji se mogu otrgnuti i predstavljaju opasnost od gušenja, dok drugi nose rizik od gušenja jer bi se beba mogla izmigoljiti ispod materijala i ostati zarobljena. Sigurna vreća za spavanje za bebu trebala bi biti: bez rukava, čvrsto se uklapati oko prsa, dok ručice vaše bebe ostaju slobodne, imati jake patentne zatvarače, nemati preširok ili preuzak otvor oko vrata.
3. Jeftine nosiljke: Otkrili su da je 10 od 11 nosiljki koje su kupili putem Amazona, eBaya i Aliexpressa imalo barem jedan ozbiljan sigurnosni kvar, a devet bi moglo biti potencijalno smrtonosno ako se koriste za nošenje prave bebe. Svi koštaju manje od 35 eura, što je vrlo jeftino u usporedbi s uobičajenom cijenom nosiljke za bebu. Tijekom testova izdržljivosti, koji uključuju nosiljku napunjenu maksimalnom težinom i pričvršćenu na torzo lažne lutke u pokretu, nosiljke su se poderale ili pukle.
4. Dječja autosjedalica od mekane tkanine: Gotovo 10 godina upozoravaju na opasnosti ovih 'autosjedalica', prvi put su o njima govorili 2014. godine. Od tada su mnoga internetska tržišta poduzela uspješne korake da uklone ove vrste tkanina sa svojih stranica i zaustave njihovo ponovno pojavljivanje. Međutim, roditelji bi ipak trebali biti svjesni opasnosti. Autosjedalice od mekane tkanine ne pružaju nikakvu zaštitu za bebu ili dijete u sudaru i nezakonite su jer nemaju oznake i informacije za autosjedalice odobrene prema propisima R44 ili R129.
5. Jeftine igračke na baterije i magnete: Budite oprezni ako se odlučite za igračke s magnetima ili sitnim dijelovima u sebi, osobito one koje se prodaju putem internetskih tržišta kao što su Aliexpress, Amazon, eBay i Wish. Istraga iz 2021. o jeftinim igračkama koje se prodaju na tim stranicama otkrila je da su mnoge od njih bile tako loše kvalitete da su se mali dijelovi mogli odlomiti i predstavljati opasnost od gušenja. Ako se igračka čini jeftinijom nego što ste očekivali, nema oznaku prikladnu za dob ili oznaku CE, ili se čini loše kvalitete i lagana, najbolje je izbjegavati je.
6. Jastuci za novorođenčad: Pozicioneri za spavanje, jastuci i 'gnijezda' za bebe popularni su među roditeljima, ali se ne preporučuju za spavanje. Lullaby Trust navodi da bi bebe trebale spavati samo na čvrstoj, ravnoj površini jer su jastuci za spavanje premekani pa bi se beba mogla okrenuti i pritisnuti licem u njih, što predstavlja opasnost od gušenja. Proizvođači često navode da se ovi predmeti ne smiju koristiti dok vaša beba spava, ali opasnost dolazi ako bebe zaspu dok se odmaraju ili ako ih roditelj zaboravi pomaknuti. U rujnu 2021. američka tvrtka Boppy Company povukla je 3,3 milijuna svojih jastuka za novorođenčad zbog smrti osmero dojenčadi između prosinca 2015. i lipnja 2020.