Vizite su prošle, liječnici otišli u operacijske sale i ambulante, a na odjelima urologije i traumatologije Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj uz krevete malih pacijenata, koji čekaju svoj red na operaciju ili se oporavljaju nakon nje, ostale su „tete u plavom“. Iz nekoliko soba do nas dopire dječji smijeh i plač, a medicinske sestre jure hodnicima ne bi li stigle ispuniti svaku dječju “želju”.
Teško se ne vezati
– Da, tako je svaki dan – sa smiješkom nam je, dok je žurno nosila kahlicu u jednu od soba, rekla medicinska sestra Ivana Putanec (31) koja je upravo stigla u jutarnju smjenu.
Nikada, kaže, dok nježno prilazi krevetiću trogodišnjaka, nije poželjela neki drugi posao, a raditi je počela odmah nakon srednje škole.
–- Tu na odjelu, srećom, ne dolaze često djeca koja su teško bolesna, što me još strašno pogađa. S ovog odjela ih većina, nakon manjih operacija, brzo odlazi kućama – priznala je mlada Ivana Putanec.
Zna se, otkriva, dogoditi da neke manje operacije trebaju i djeca koja zbog svojih bolesti praktično žive u Klaićevoj, a to onda postaje teško.
– Vežem se, htjela ja to ili ne, i kad nam ta djeca odu... teško je. Pa mi smo s njima i danju i noću – tiho je rekla Ivana i već u sljedećem trenutku dobila poziv da se pojavi u operacijskoj sali jer je jedno dijete operirano i treba ga odvesti u njegov krevet.
Nakon samo nekoliko minuta Ivana se pojavila gurajući kolica s uspavanom djevojčicom i uz pomoć kolegice je smjestila u krevet dok su zabrinuti roditelji već čekali da uđu u sobu u kojoj će pričekati njezino buđenje. – Roditelji su na neki način naši “drugi pacijenti”. Ne reagiraju svi jednako na to da im dijete treba operaciju i da ga moraju ostaviti u bolnici – objašnjava I. Putanec.
Niske plaće
Neki su tihi, neki su nervozni, u šoku i panici pa viču, otkriva, a sestre se onda trude udovoljiti i njima, smiriti ih i pomoći da se opuste. Pogled nam je pao na roditelje jedne bebe koji su se, neprestano zapitkujući sestre, nervozno vrzmali iznad krevetića u kojem se dijete počelo buditi nakon anestezije.
A na drugom kraju okruglog atrija koji dijeli odjel urologije od traumatološkog medicinski tehničar Filip Bernardić (21) bio je zauzet u sobi za previjanje.
On je oduvijek želio raditi to što radi i nikad nije poželio raditi nešto drugo. Od prvog dana radi u Klaićevoj i jedini mu je plan i želja da nakon stečenog iskustva sadašnji odjel zamijeni operacijskom salom.
– To ide polako i znam da imam šanse, no priliku za rad u sali dobiju samo najbolji tehničari i sestre pa se i te kako trudim – priznao nam je taj simpatični i veseli mladić.
Smatra da bi plaće medicinskih sestara trebale biti daleko veće jer, kad liječnici odu, s djecom 24 sata ostaju sestre. Ipak, ne žali se na svoju plaću.
– Ma, to je tako! Neke se stvari mijenjaju polako. Za sve treba vremena – strpljivo zaključuje Bernardić, a kad se iz susjedne sobe začuo plač, i on se brzo udaljio. Dok sam gledala kako nježno, s očinskim strpljenjem, taj mladić prilazi krevetiću dječaka koji je večer ranije u bolnicu stigao nakon prometne nesreće, gotovo sam zaboravila da mu je samo 21 godina i da, kad skine plavu odoru, živi kao i svi njegovi vršnjaci – punim plućima.
Uvijek uz one kojima su najviše potrebni
Gradonačelnicu LA-a mnogi kritiziraju, a sada je stala pred kamere: 'Nisam sigurna da je točno...'
Odgovarajući na pitanje, gradonačelnica Karen Bass kaže da je "frustrirana" zbog uvjeta koji su spriječili brži odgovor na požare
VIDEO Bivši njemački ministar obraćao se publici, a iza njega se pojavila mlada žena. Pogledajte što je napravila
Dok je s lica brisao "lažnu tortu", Christian Lindner je dio pjene bacio na ženinu kosu
Šef hrvatskih vatrogasaca objasnio kako je nastao razorni požar u Americi: Ovo je upozorenje za cijeli svijet
Slavko Tucaković naglašava da se ovaj požar svakako može dovesti u vezu s klimatskim promjenama, a to je problem s kojim je sve više upoznata i Europa
Zašto stalno prilagođavamo svoje ponašanje drugima i kako to šteti nama?
Evo kako da od države uzmete bonus od 99,54 eura koji se isplaćuje svake godine