Liječnici u nedoumici: što kad pacijentica i iskustvo kažu jedno, a zakon drugo

Već sada bacamo jajne stanice, valjda bismo trebali i zametke

Već sada bacamo jajne stanice, valjda bismo trebali i zametke
22.10.2009.
u 18:43
Iako je ministar zdravstva Darko Milinović kazao kako pacijentica ima pravo reći koliko stanica želi da joj oplode, tehnika nije tako jednostavna.
Pogledaj originalni članak

Baciti ili zamrznuti zametke, dilema je pred kojom su se našli liječnici i biolozi nakon što je stupio na snagu Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji. Uz embrije, liječnici i pacijentice potvrđuju da su njihove jajne stanice završile u smeću jer se još ne pohranjuju svuda.

Pravo se mora poštivati

Pandorinu kutiju otvorio je članak 15. Zakona. U njemu se kaže kako broj zametaka koji se unose u tijelo žene ne može biti veći od onoga koji obećava uspješan postupak medicinski potpomognute oplodnje te - koliko je moguće - ograničava rizik višeplodne trudnoće.

Pojednostavnjeno, dobiju li se od triju stanica tri embrija, a liječnik - prema dijagnozi i zdravstvenom stanju pacijentice - procijeni da bi se sva tri mogla uspješno razviti i time nastaviti kao višeplodna trudnoća, koja se izbjegava, mogao bi odlučiti vratiti jedan ili dva. S druge strane, pacijenti imaju pravo izreći svoje mišljenje. Ako žele jedan zametak, mogu to reći. Takav slučaj imali su u Rijeci.

- Pacijentica nije željela da joj vratimo dva embrija, a prava pacijenata moraju se poštovati. Objasnili smo rizike višeplodnih trudnoća. Zahtijevala je da ga zamrznemo. To smo i napravili. Etički i moralno ne možemo baciti zametak. Usto je išla bilješka da to činimo na izričit zahtjev pacijentice, a sad šaljemo dopis na Povjerenstvo - kazao je Ivan Vlastelić iz Odjela za humanu reprodukciju KBC-a Rijeka.

Iako je ministar zdravstva Darko Milinović kazao kako pacijentica ima pravo reći koliko stanica želi da joj oplode, tehnika nije tako jednostavna.

Jedan na jedan

Oplodnja nije po principu jedan na jedan - jedna stanica može, ali i ne mora jamčiti zametak. Druge klinike, barem po liječničkim izjavama, nisu bile u situaciji odlučivati jer je “treći embrij” rijedak. Pacijentice pak kažu drukčije - potvrđuju da su im neki liječnici savjetovali da “ne vrate sva tri zametka”.

Višeplodne trudnoće nose rizik, ali i troškove na tretmane za trudnoće, ali i nakon rođenja: neophodno je ulagati u neonatologiju i liječničku skrb nad djecom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

JM
ja-ma
19:16 22.10.2009.

I još nešto!Na ovo vas medijsko napumpavanje nagovaraju oni koji su do sada brali pare bez truda,a sada se nažalost moraju malo i potruditi i umjesto da odjednom oplode sve stanice i zamrznu embrije(tko ih šiša pa nisu to njihova djeca!) sada trebaju u više navrata oploditi manji broj jajnih stanica(1-3).Dajte ohladite više!

MK
mala_kap
14:53 23.10.2009.

ja-ma bi i sama trebala proci jedan postupak pa da vidi da li bi odabrala da joj oplode samo jedan... koliko postupak oduzme vremena, koliko boli, koliko se covjek nada pa tresne na zemlju... a u IVFu samo 1 od 6 jajnih stanica na kraju zavrsi bebom... pa ti onda oplodi jedan po jedan... zeno bez srca

JM
ja-ma
19:07 22.10.2009.

Ako dotična gospođa nije htjela tri zametka onda je mogla prije oplodnje reći da se ne oplođuju sve jajne stanice koje su joj punktirane već samo jedna,a ostale neka se zamrznu za drugi put jer zamrzavanje jajnih stanica nije zabranjeno već je zabranjeno zamrzavanje zametaka.