Velika Britanija, koja se nalazi pri vrhu popisa najvećih konzumenata nezdrave hrane, mogla bi uvesti porez na brzu hranu. Razlog za ovakav potez je pokušaj smanjenja broja pretilih te smanjivanje bolesti do kojih može dovesti prekomjerna konzumacija ove hrane. Porez o kojem razmišlja vlada iznosio bi 17,5 posto. O ovakvom ili sličnom koraku razmišljaju već otprije SAD, Danska (koja je već uvela porez na zaslađene sokove) te odnedavno Rumunjska koja je i počela eksperimentirati s porezima na određenu vrstu hrane.
Pobuna proizvođača
Proizvođači nezdrave hrane očekivano negoduju već i zbog spominjanja ovakve mogućnosti jer smatraju, naime, da porez ne bi pomogao u borbi s pretilošću niti bolestima, nego tek dodatno ispraznio novčanike potrošača. Ono što bi moglo biti sporno jest da bi porez o kojem se raspravlja mogao zahvatiti i punomasno mlijeko, maslac i sir, kako bi potrošače potaknuo na konzumaciju namirnica s manje zasićenih masnoća. Prekomjeran unos zasićenih masnih kiselina, inače, povezuje se s začepljenjem arterija, srčanim bolestima...
- Ovakvo oporezivanje trebalo bi imati vrlo jasne kriterije, što nije lako postići. Daleko je važnije educirati ljude. Proizvođač bi trebao davati točnu i potpunu informaciju o stvarnoj hranjivoj vrijednosti i sastojcima s obzirom na preporučene dnevne količine - savjetuje nutricionist Nenad Bratković. No, što s hranom koja ne dolazi “zapakirana”, nego je kupujemo u obliku brze hrane?
- Uza svaki obrok trebalo bi navesti što točno sadrži, koliko kalorija ima, koliko zasićenih masti ili šećera. Ako se prije toga potrošače educira, oni bi sami mogli donijeti odluku hoće li određenu hranu konzumirati ili ne - upozorava Bratković.
Činjenica je da će više cijene plaćati i oni koji je konzumiraju dovoljno rijetko.
Velika Britanija želi uvesti porez na brzu hranu, ali i na sir i maslac
Šibenik zabio bizaran gol Hajduku, Skomina: Čim to vidim, prekidam utakmicu
- Da ja sudim, čim vidim baklju, prekidam. No, vidimo da bijeli igrač ne može napadati igrača. Ali ostali igrači su prati akciju. Moje mišljenje je da bi svakako bilo bolje da je prekinuo utakmicu.
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
FOTO Nikad ne znate kada će trebati: Znate li što sve treba biti u ruksaku za preživljavanje?
Upoznajte ostale ukućane s pripremom kompleta za evakuaciju i pomozite im u pripremi. Ako u kućanstvu imate bebe, starije osobe ili osobe s invaliditetom ne zaboravite pripremiti stvari i za njihove potrebe. piše Ravnateljstvo civilna zaštita.
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'
Nije točno da je obrano mlijeko razrijeđeno s vodom... I dalje ima jednaku količinu bjelančevina i ostalog, samo je obrana masnoća... a s njom i okus. :D