turistička patrola

Vitezovi Fjere - Povijesni spektakl koji je zaintrigirao i National Geographic

Foto: Renata Rašović
Vitezovi Fjere - Povijesni spektakl koji je zaintrigirao i National Geographic
26.07.2014.
u 21:15
Samostreličari srednjovjekovnim ceremonijalom čuvaju tradiciju turnira koji slavi 650. obljetnicu
Pogledaj originalni članak

Upravo ovih dana, krajem srpnja, na rapskim trgovima i ulicama oživi renesansna pozornica, punokrvna srednjovjekovna priča zvana Rapska fjera, kad na tri dana zavladaju kamenoresci, čipkarice, slikari, glazbenici, medari, keramičari, glagoljaši, drvodjelci, kovači, cvjećari... I oni, rapski samostreličari, čuvari baštine, koji nisu dopustili da se ugasi tradicija Rapskih viteških igara duga 650 godina.

Utemeljen davne 1364. godine u sjećanje na vitešku obranu grada, ali i zaštitnika biskupije sv. Kristofora, ovaj je običaj blijedio, da bi se polovinom 20. stoljeća posve ugasio sve do dva desetljeća unazad kad im je Udruga rapskih samostreličara vratila stari sjaj i pretvorila ih u povijesni spektakl. Od tada pa do danas održana su 143 viteška turnira u Rabu, inozemstvu i drugim hrvatskim gradovima. Evo kako to izgleda.

Trofej uz pucanj iz topa

– Na Trgu sv. Kristofora pred gradskim vratima igre svečano otvara rapski knez. Uz zvuke fanfara na jarbol se podiže zastava grada, a na znak "častnog suda" samostrijelci počinju natjecanje. Prema unaprijed određenom redu, dvanaest vitezova napinju samostrele upućujući strijele u metu. Najbolji strijelac postaje natjecatelj čija se strijela zabije najbliže središtu mete. Rapski knez proglašava pobjednika Viteških igara i uručuje mu nagradu pa naposljetku zatvara turnir uz gromoglasni pucanj iz topa – tumači tajnik udruge Luka Perčinić pa spominje još jednu izuzetnost srednjovjekovnog ceremonijala, antičke samostrele kojima se na svojim igrama koriste još samo balastrijeri iz San Marina. Uz njihovu pomoć, rapski samostrijelci izradili su i svoje samostrele, a njihove je kostime kreirala kostimografkinja Dijana Bourek iz HNK Zagreb na temelju znanstvene studije dr. Jelke Radauš Ribarić. Nisu ni najmanje laki: teže od 18 do 25 kilograma. Mnogo su im lakše strijele, tek 150 dekagrama, kojima s udaljenosti od 36,5 metara gađaju metu, zvanu tuljak. Bubnjevi su izrađeni po narudžbi u talijanskim, a top u hrvatskim radionicama.

Balastijeri iz San Marina

Ovogodišnja, 650. obljetnica Viteških igara bit će posebno uveličana i dolaskom Udruge samostreličara iz Republike San Marino koji će se posljednjeg dana Rapske fjere 27. srpnja na dan sv. Kristofora na istoimenom trgu nadmetati s domaćinima za veliki srebrni prijelazni trofej pa neka pobijedi bolji.

Zabilježit će to i predstavnici stranih medija iz Italije, Njemačke, Nizozemske, a posebno je priznanje Rapskoj fjeri i najavljeni dolazak National Geographica, čijim novinarima nadahnuća ovdje neće nedostajati.

Još 1774. godine privlačio je putopisce i znanstvenike, ne samo zbog iznimnih prirodnih ljepota, nego i zbog gostoprimstva otočana. Ako je bio upola lijep kao danas, nije im za zamjeriti što su po nadahnuće dolazili baš ovdje. Grad Rab i njegova vizura s četiri zvonika melem su za oči, a otočka arhitektura i slikoviti krovovi kuća pomažu sklopiti jedinstven mozaik.

Loparska Rajska plaža

No, daleko od toga da odmor na Rabu podrazumijeva tek obilazak fascinantne kulturne baštine. Rabljani svojim gostima nude cijelu paletu aktivnosti, a posebno je tražen treking na označenoj pješačkoj ruti od prekrasnog parka Komrčar u središtu grada do najvišeg vrha na otoku u Mundanijama. Svoj uzlet doživjele su posljednjih godina i ronilačke aktivnosti, što i ne čudi kad je poznato da je u podmorju oko Raba otkriven velik broj potopljenih brodova te prirodnih podmorskih reljefa. Uz osnovnu obuku i najam opreme u čak četiri ronilačka centra postoje i napredne škole ronjenja te cjelokupni aranžmani za ronilački odmor. One kojima je godišnji odmor sinonim za dobru plažu, treba odvesti na loparsku Rajsku plažu, koju je CNN otprije svrstao u sto najljepših na svijetu. No, do urona treba prehodati gotovo kilometar pa su na ovom prirodnom daru najzahvalnija djeca. U turističkoj su ponudi Raba i jednodnevni izleti brodom. Polazište je riva na kojoj su privezani gotovo svi izletnički brodovi, po cijeni od sto do 300 kuna, ovisno o izletu i o brodu. Poseban je doživljaj i vožnja malim morskim taksijima, poznatim rapskim barkarijolima, koji obilaze prekrasne uvale, fjord Zavratnicu ili pak organiziraju ribarenje na koćarici u društvu domaćina. Brodom se mogu obići i Goli otok i Grgur, Ilovik, Susak i Lošinj, a nudi se i posjet NP Plitvička jezera i NP Sjeverni Velebit.

Poslije ponoći zatvoreno

Rab je uistinu na ponos svakom ministru turizma, jamac je odmora posebice za obitelji s djecom, no mlađe generacije željne zabava i partyja trebale bi potražiti neku drugu lokaciju. Noćni život ovdje se gasi poslije ponoći, kad na ulici ispred zatvorenog bara možete naići na gitarista i u poluglasu raspjevanu mladež koja se sama pobrinula za svoj štimung.

>>Grad koji je melem za oči nudi odmor bez partijanja

>>Aduti su im fascinantna baština i srdačni ljudi

>>Pravo mjesto za mlade koji preferiraju 'urbani štih'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.