izvadite dozvolu

Volite brati gljive? Pripazite na jednu stvar – možete biti kažnjeni i do 1000 eura

Foto: Tomislav Miletic /PIXSELL
Volite brati gljive? Pripazite na jednu stvar – možete biti kažnjeni i do 1000 eura
15.11.2023.
u 08:51
Dozvola se izrađuje za tekuću godinu i važi do 31. prosinca iste godine, tako da se odabere uprava šuma podružnice na čijem se području sakupljaju biljke i gljive, a zatim se odabiru zakonom dostupne biljke za sakupljanje.
Pogledaj originalni članak

Mnogi se jeseni i hladnijim danima vesele zbog sezone branja gljiva i dobro iskorištenog vremena u prirodi, a oni iskusniji znaju da, osim poznavanja različitih vrsta i lokacija na kojima ih se može naći, treba poznavati i pravila Hrvatskih šuma. Najbolje lokacije za branje gljiva su unutrašnjost Hrvatske, Gorski Kotar, okolica Zagreba i Slavonske šume, a premda ih se može brati u svako doba dana, gljive je najbolje brati rano ujutro nakon kiše ili u sumrak, kad ih je najviše. Naravno, ako znate da je neko područje iznimno popularno za gljivarenje, krenite ranije da uberete što više!

U Hrvatskoj inače postoji oko 4500 vrsta gljiva, a prilikom berbe morate biti iznimno oprezni i pronaći one prave. Kada se koje beru, možete provjeriti u kalendaru branja gljiva. Osnovno pravilo kod branja gljiva je branje isključivo onih za koje ste potpuno sigurni da su jestive; no to nije sve. Naime za skupljanje svih nedrvnih proizvoda koje šume nude, morate imati dozvolu Hrvatskih šuma koju možete sami izraditi online

Preporučena količina gljiva koje možete ubrati u jednom danu su tri kilograma gljiva, a čak 350 vrsta je zaštićeno i toga ih se uopće ne smije brati. Da izbjegnete neugodnosti i neplanirani trošak, prije kretanja u šumu obavezno izvadite dozvolu za branje gljiva koja vrijedi za tekuću kalendarsku godinu; jer bez nje riskirate kaznu i do 1000 eura.

"Dozvola se izrađuje za tekuću godinu i važi do 31. prosinca iste godine. Izrađuje se tako da se odabere uprava šuma podružnice na čijem se području sakupljaju biljke i gljive, a zatim se odabiru zakonom dostupne biljke za sakupljanje. Zakonom dostupne biljke su one koje nisu strogo zaštićene vrste čiji je popis definiran pravilnikom o strogo zaštićenim vrstama. Izrada dozvole potpuno je besplatna", objasnili su u Hrvatskim šumama, a evo na koje još proizvode treba pripaziti, odnosno koliko čega smijete u danu ubrati ili sakupiti:

  • 3 kg gljiva
  • 10 kg kestena, divljeg šipka, žireva i sl.
  • 2 kg češera
  • 1 kg listova ili cvjetova
  • 5 komada lukovica, gomolja ili korijena
  • 5 kg crnogoričnih grana
  • 5 kg humusa

Baka Milka na Dolcu prodaje gljive grmačice

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.