Švicarske čokolade radile su se s lješnjacima iz – Vrsara! Venecija građena kamenom iz tadašnje – Orsere. Ljubio je sam Giacomo Casanova, glavom i bradom, tu u gradu. Mjesto je ovo i prvog naturističkog kampa, Koversade, puno priča koje će domaći ispričati, samo ih treba pitati!
Služavka osvojila zavodnika
– Ako nisi bio u Ankori, našem kafiću koji zovemo "Klub književnika", ne poznaješ ni blizu Vrsarane! – govore pod vrsarskim tornjem aludirajući na kafić jednostavnog izgleda kamo lokalci dolaze na čašicu razgovora i prijateljskog podbadanja.
Istarski je dragulj inspirirao i Dušana Džamonju, koji ovdje ima park impresivnih skulptura iz korten čelika, nazvanih šiframa poput "MS–I", "CF" ili "CL–IV", a sve šifrirano ne bi li promatrač sam interpretirao njihovo značenje. I Edo Murtić ovdje je provodio ljeta stvarajući pokraj crkve svetog Martina.
U centru, nešto dalje od zvonika u gradu i kip posvećen Casanovi.
– Služavka koja je radila kod don Girolama ljubovala je s Casanovom, ljepotanom neukrotiva libida koji je kosu nosio vezanu u rep. Taj je avanturist, a kasnije svećenik, glazbenik, vojnik, špijun, diplomat i pisac, u grad uplovio kao 18-godišnjak 1743. godine, i godinu poslije 1744., ponovno se vratio. U Vrsaru je bio tri dana, tada neugledan i siromašan svećenik, no to ga nije spriječilo da ima burnu aferu s lokalnom djevojkom. Piše o svojim vrsarskim ljetnim noćima otvoreno u svojoj biografiji "Histoire de ma vie" – prenose glumci na Casanova turi koja se održava više puta tijekom ljeta.
Je li dugokosog talijanskog zavodnika slavnog prezimena služavka čekala i dogodine?
– Kad se Casanova vratio u Vrsar, prepoznao ga je lokalni svećenik pa mu prišao i rekao: "Hvala vam mladiću! Ostavili ste 'poklon' našoj služavki pa sam morao liječiti gotovo 50 stanovnika Vrsara. Obogatio sam se!" Usto, pisao je kako je "Orsera grad za koze, a ne za ljude" – pričaju domaći.
– Naša šuma Kontija skriveni je biser Vrsara, jer gosti koji dođu na more ne nalaze samo opuštanje uz valove već i priliku za digitalni detoks u našem zelenom raju – kaže direktorica turističke zajednice Klara Trošt Lesić.
Idemo prema plaži Montraker. I ona ima priču. Pietra d ́Orsera, odnosno vrsarski kamen koji je ovdje stoljećima vađen, koristio se u gradnji mostova koji spajaju Mestre i Veneciju, svjetionika Faro della Vittoria u Trstu, a danas je taj zatvoreni kamenolom turistički adut, tu je i gradska plaža.
– Imamo najrazvijeniju obalu, otok Sveti Juraj, koji često možete vidjeti na Murtićevim pejsažima, kao i otoke Figarolicu, Zavatu, Galiner, Gusti školj, Longu, Orlandin, a otok Koversada, koji je već šest desetljeća europski pojam naturističkog turizma, nekoć je bio – mjesto gdje su se svećenici preobraćivali. Converte znači – preobratiti se – pričaju na vrsarskoj rivi.
Vraća se pola stoljeća
Sljedećeg će ljeta slaviti 500 godina otkako se rodio Casanova.
– I Antonio Conte, koji je trenirao Juventus, Chelsea, Inter, Tottenham, Napoli pa i bio izbornik Italije, tu je sa mnom na ovom šanku pio pelinkovac! – govori Vili Aquilante.
U Vrsaru turisti uživaju u hotelu Pineta, resortu Belvedere te boutique hotelu Vista, a kampovi su im forte, od Porto Solea, Koversade, Petalona, Valkanele, Orsere, kampa Tine...– Dietrich se pola stoljeća vraća u Vrsar svako ljeto, eno ga dolje na plaži, kupa se. Valjda ima razlog tome! – poentiraju domaći.
Bilo je toga i nakon rata četrdesetih i devedesetih ! Nategneš narod , a oni ti zahvale na tome ! Divni ljudi !