Postoji li nešto što još nije rečeno o stresu? Postoji li dio života u koji se stres ne upliće i ne narušava idilu življenja? Odgovori na ova pitanja za mnoge su vrlo jednostavni: “Ne” i “Ne” i to iz jednog objektivnog razloga – stres je sastavni dio života i bez njega ne možemo živjeti, bilo da je riječ o dobrom ili lošem stresu. No, psiholozi se slažu kako možemo naučiti prilagoditi se takvom načinu života, pa čak i u krevetu koji dijelimo s partnerom. Naime, stres je veliki neprijatelj intime, zajedništva, dubokog partnerskog odnosa i seksualne bliskosti.
– U kliničkoj praksi nerijetko se partneri žale na nedostatak vremena provedenog zajedno zbog brojnih obveza s kojima su suočeni u današnjem ritmu života. Ako na vrijeme ne uspiju posložiti hijerarhiju prioriteta u kojima partnerstvo zauzima značajnije mjesto, mnogi od njih se na zajedničkom putu međusobno izgube. Postanu stranci mada žive pod istim krovom. Ako im stresovi nisu oduzeli vitalnost i libido, raste mogućnost izvanbračnih afera, kao i prekida veze – upozorava psihologinja Ida Šamanović.
Ističe kako postoji i opasnost da se partneri toliko međusobno izgube da više ne znaju kako biti bliski kada uspiju naći vremena jedno za drugo i ostanu sami:
– Neki parovi, kad postoji prilika za međusobnu bliskost, uvijek se radije u paru druže s drugima. Posebno se izgube u “višku” zajedničkog vremena jednog dana kad djeca odrastu i odu od kuće. Stoga tzv. efekt praznog gnijezda od nekih parova traži značajno umijeće prilagodbe.
Sudeći prema ovome, problemi s bliskošću koje može uzrokovati stres opasni su za svaku vezu bez obzira na to koliko ona traje te nipošto nisu zanemarivi. Psihologinja objašnjava kako intenzivan stres doslovno crpi našu energiju, narušava imunitet te snižava raspoloženje pogotovo ako traje dulje, primjerice u situacijama nezaposlenosti ili ozbiljne bolesti.
Kako izbaciti stres iz spavaće sobe, kako si pomoći i vratiti toplinu te seksualnu želju u odnos čitajte u magazinu Moje zdravlje.
Čitatelje Mojeg zdravlja očekuje i dar - magnezij u mikrogranulama koji doprinosi stvaranju energije, smanjuje umor i osjećaj iscrpljenosti!
U ovom broju čitajte i o visokom tlaku - koji se ubraja u pošasti modernog doba, a sve češće pogađa i mlade ljude. Kako može dovesti do brojnih komplikacija, važno je otkriti ga i liječiti. Za one kojima ne pomaže ni promjena načina i stila života, ali ni lijekovi za sniženje tlaka, budućnost bi ipak mogla donijeti spas. Znanstveno je dokazano kako je bubreg jedan od centralnih organa u regulaciji krvnog tlaka.
Upravo prekidanjem malih živčanih vlakana koja dolaze u bubreg on dobiva signal da smanji arterijski tlak. I to je nova metoda liječenja hipertenzije otporne na lijekove. Iako je nekoliko hrvatskih bolnica učinilo ovaj zahvat na manjem broju bolesnika uz dobre rezultate, još uvijek se radi o metodi budućnosti. O svim posljedicama visokog tlaka, uspjehu i neuspjehu liječenja, ali i o ovoj novoj metodi koja se već primjenjuje i u Klinici za kardiovaskularne bolesti Magdalena, razgovarali smo s kardiologom dr. Krešimirom Štambukom.
U velikom specijalu o hipertenziji - bolesti koja pogađa i do 45 posto europske populacije, pročitajte kako su se mijenjale definicije tlaka kroz povijest, treba li i kako provjeravati tlak kod kuće, koja je idealna prehrana za visoki tlak, kako liječiti tlak i bez terapije lijekovima... Donosimo i tablice s vrijednostima arterijskog tlaka koje definiraju različite kategorije bolesti visokog tlaka, prema kojima se određuje daljnji postupak s bolesnikom - praćenje, odnosno liječenje.
Uz ovaj specijal donosimo i nekoliko zanimljivih intervjua - pjevačica Danijela Martinović oduševit će vas svojom energijom, ravnatelj HZZO-a Siniša Varga govori o pravima pacijenata i što ih sve uskoro očekuje, među ostalim, i uvid u kvalitetu svake bolnice u Hrvatskoj! Estetski kirurg Vladimir Borić govori o svom privatnom životu i poslu, omiljenim hobijima te kako je odlučio biti liječnik.
I u ovom broju smo puni novosti, pa tako donosimo i priču s Anti Ageing kongresa koji se je početkom travnja održao u Monte Carlu, a jedna od najzanimljviijih novosti je ta da celulit nije samo estetski problem već ozbiljna bolest koju treba liječiti kako ne bi narušila zdravlje, pa čak dovela i do raka.
Donosimo i priču o zaštiti na radu, najčešćim bolestima i ozljedama na radu, kako spriječiti i liječiti pogotovo najučestalije boljke za one koji sjede osam sati u uredu ili pak stoje svoje cijelo radno vrijeme. S obzirom na divno proljetno vrijeme, mnogi s djecom odlaze redovito u prirodu, a treba znati da se valja zaštititi od krpelja. Ključno je, upozoravaju liječnici, otkriti krpelja u prvih 24 sata. Ako se pak borite s dosadnim proljetnim umorom, promjenama raspoloženja donosimo savjete kako ga se riješiti i uživati u proljetnom vremenu.
Sve ovo i još mnogo više čitajte u Mojem zdravlju za samo 9,90 kuna!