Približava nam se Badnjak, jedan od rijetkih dana u godini za koji se održala tradicija nemrsa. Tradicija se održava tako da se na Badnjak jede riba, posljednjih godina najčešće bakalar. Za one koji bakalar ne vole ili im je već dosadio, izbora itekako ima.
Jedno od najboljih mjesta za provesti Badnjak već je treću godinu zaredom sjeverozapadna Istra, gdje do 6. siječnja 2015. traju Dani jadranskih lignji. Iako lignju većinom konzumiramo kao brzu hranu, ona je itekako pogodna za raznovrsne specijalitete koje ovih dana, uz najbolja istarska vina i maslinova ulja, nudi 15 restorana i konoba od Savudrije, preko Brtonigle i Umaga do Novigrada.
Među njima je i restoran Toni, čiji nam je šef kuhinje Paolo Paoletić otkrio tajni recept za svoj izuzetno traženi specijalitet od jadranske lignje. Lignja je, ističe chef Paolo, vrlo zahvalna namirnica koja može biti osnova i za jednostavna jela i za visoku kuhinju. Upravo je ovo jedno od jela u kojima skromna lignja jednostavnom pripremom postaje vrhunski specijalitet.
Lignje 'Kako su delale naše none'
Sastojci:
- Jadranske lignje
- Luk
- Češnjak
- Maslinovo ulje
- Peršin
- Bijelo vino
- Kukuruzna krupica – palenta
- Sol i papar
Jadranske lignje očistimo i narežemo na komadiće (kockice). Popržimo luk na maslinovom ulju dok ne požuti. Dodamo sitno nasjeckani peršin i češnjak. Ubacimo lignje i dinstamo dok ne omekšaju i stvore gusti umak. Prilikom dinstanja dodajmo crnilo od lignje i podlijevamo vinom. Začinimo solju i paprom. U vrelu vodu dodamo maslinovog ulja i soli te polako kuhamo palentu. Zgotovljenu palentu serviramo toplu s crnim lignjama. U slast!
Zaboravio sam na bakalar i to već godinama. U zamjenu, pripremim paštetu od inčuna i sardela, naravno začinjena češnjakom, slanom sardelom,maslinovim uljem i komadićima crnih maslina i tunjevine. A kao drugo dovoljni su pečeni šnjuri ili pak punjene lignje, mada dajem pun kredit receptu iz ovog članka. Na Badnjak je najvažnije osjetiti mirise djetinjstva i i nije samo bakalar koji nam to pruža.