oprez

Zaboraviti dijete nije sindrom nego nemar

Foto: Photos.com
Zaboraviti dijete nije sindrom nego nemar
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
14.03.2012.
u 14:57
Među roditeljima koji zaborave svoju djecu gotovo i nema osoba sa psihijatrijskim bolestima
Pogledaj originalni članak

Roditelj je zaboravio dijete i ostavio ga u automobilu! Događaj koji svaki put kada se dogodi iznova šokira javnost sada je, piše Daily mail, dobio i ime – sindrom zaboravljenog djeteta.

Nemedicinski sindrom

Iako nije riječ o službenoj klasifikaciji psihijatrijskih bolesti, imenovanjem ovog fenomena mediji i društvo, smatra psihijatar s Klinike za psihijatriju Vrapče dr. Ivan Ćelić, naginju ga svrstati u psihijatrijske poremećaje.

– Sindrom zaboravljenog djeteta je pseudomedicinski naziv za nešto što se dosad smatralo zanemarivanjem djeteta – upozorio je.

Iako statistike kažu da je od 1998. do 2011. godine stradalo čak petsto malih Amerikanaca koji su podlegli visokim ili niskim temperaturama jer su ih roditelji ostavili u automobilima, teško je tvrditi da je sve posljedica psihičkog poremećaja roditelja.

– Takve se stvari uglavnom događaju ljudima koji su pod stresom i koji, radeći više radnji odjednom, pokušavaju završiti sve poslove – pojasnio je psihijatar.

U tako visokom ritmu, kaže, čovjek sam sebe najlakše uvjeri da je obavio radnje koje inače svakodnevno rutinski obavlja.

– Odvođenje djeteta u jaslice također spada u rutinsku, ponavljajuću radnju pa se može dogoditi da je čovjek, pritisnut nekim trenutak prije stresnim događajem, zaboravi obaviti – kaže liječnik.

Dodaje da stres nikako ne može i ne smije biti izgovor za ovu “zaboravljivost” jer ona može biti i kobna.

– Nakon takvih događaja, posebice ako je on završio fatalno za dijete, obavljaju se razgovori s roditeljima, no među njima u većini slučajeva nema osoba koje bi imale psihijatrijske poremećaje – naglasio je.

Na prvom mjestu


Kako bi izbjegli za njihove mališane često i kobne previde, roditelji koji osjete da su pod povećanim stresom trebali bi potražiti liječničku pomoć.

– Nažalost, to većinom nije tako. Stres roditelji uglavnom “rješavaju” tako da se sami nose s njim, a to nije dobro – poručio je dr. Ćelić.

Zaboravljivost je, kaže, moguće primijetiti i u ranijim fazama te potražiti pomoć.

– Nije rijetkost da ljudi, opterećeni dnevnim stresom, odu u dućan po brašno, pa tamo kupe sve drugo osim brašna po koje su otišli – pojasnio je.

To je, naglašava, direktna posljedica stresa.

– Ma koliko bili pod stresom, roditelji koji “zaborave” svoje dijete u većini slučajeva bi ipak trebali odgovarati za posljedice jer bi im dijete u autu trebalo biti prvo na umu – poručio je roditeljima dr. Ćelić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

TO
tonkica
18:32 14.03.2012.

mozda zato sto se previse oceva i ne bavi djecom?

MO
mojzagi
19:11 14.03.2012.

Takove budale dobile su djete bez zelje , koje je za njih kao neka stvar, ili su pijanice ili narkomani , koji ni nebi smjeli imati djecu.

Avatar Vuglec
Vuglec
15:12 14.03.2012.

Majke (ne očevi) češće primjenjuju fizičku silu na djeci kako bi postigle disciplinu. Douglas B. Downey, James W. Ainsworth-Darnell, Mikaela J. Dufur, „Sex of Parent and Childreb\'s Well-Being in Single-Parent Households“, Journal of Marriage and the Family, Vol. 60, November 1998, pp 878-893.