Ako ste među onim roditeljima koji odgoj djeteta temelje na poznatoj frazi “batina je iz raja izašla”, iz Obiteljskog centra Virovitičko-podravske županije imaju odgovor: da je batina bila dobra, ostala bi u raju. Ovakav je stav u skladu s onim Vijeća Europe koje se zalaže za zabranu bilo kakvog oblika tjelesnog kažnjavanja djece, uz objašnjenje da i najbezazleniji udarac kod djece može uzrokovati psihološka oštećenja. Zabrana bilo kakvog oblika nasilja nas djecom uvedena je već u 23 zemlje u svijetu, među kojima je i Hrvatska. Tjelesno kažnjavanje svakako je jedan oblik nasilja.
Dok će neki roditelji tvrditi kako dijete valja povremeno i blago ‘'udariti po guzi'’, drugi će upozoravati na loše posljedice takvog kažnjavanja. No, ne slažu se uvijek ni stručnjaci.
Djelotvorna kazna
Kontroverzno istraživanje psihologinje Marjorie Gunnoe s američkog fakulteta Calvin dalo je neočekivane rezultate. Prema njemu su, naime, djeca koja su do šeste godine povremeno dobivala po guzi kasnije bila mnogo uspješnija nego na ona koja nisu tjelesno kažnjavana.
No, s druge strane, na Sveučilištu Tulane nedavno je provedeno istraživanje koje je uz dosad najjače argumente pokazalo da su djeca koja su dobivala udarce po guzi kasnije u životu bila sklonija agresiji.
Tjelesno kažnjavanje je, inače, svako kažnjavanje pri kojemu se upotrebljava fizička sila i čija je namjera nanijeti određeni stupanj boli ili nelagode, ma kako blagi oni bili.
Kako objašnjava psihologinja Sandra Matošina Borbaš iz Obiteljskog centra, koji aktivno sudjeluje u Nacionalnoj kampanji protiv tjelesnog kažnjavanja djece, fizičko kažnjavanje roditelji često koriste zato što su tako naučili, a njime ujedno učvršćuju svoju moć te zaustavljaju nepoželjno ponašanje. No, sve tek privremeno.
- Kada se ovakvo kažnjavanje koristi često, postaje sve manje učinkovito. Da bi kazna ostala djelotvorna, ona mora jačati pa nerijetko prelazi u zlostavljanje - ističe Matošina Borbaš.
Umjesto tjelesnog kažnjavanja valja primijeniti pozitivne načine za podučavanje djece, upućuju iz Udruge za pomoć žrtvama nasilja koja ima otvoren SOS telefon. Ako je tjelesno kažnjavanje ozakonjeno, teško je zaštititi djecu jer to podrazumijeva da su neki oblici ili razine nasilja nad djecom prihvatljivi, upozoravaju iz ove udruge. Upravo stoga važno je zakonskim odredbama zabraniti svaki oblik nasilja prema djeci, što podrazumijeva čak i standardni oblik kažnjavanja male djece udarcem po stražnjici.
- Djeca koju roditelji tjelesno kažnjavaju lošijeg su mentalnog zdravlja, u lošijim su odnosima s roditeljima, imaju slabije moralne standarde te su sklonija agresivnom i društveno neprihvatljivom ponašanju - kaže prof. Matošina Borbaš.
Roditeljske figure
Budući da u Velikoj Britaniji još uvijek nije uveden ovaj zakon, Europsko vijeće apeliralo je na britansku vladu da to čim prije učini. No, neke grupe za prava roditelja smatraju da zakon ne treba uvoditi jer se njime umanjuje klasična roditeljska figura u životu djeteta.
- Roditelji su odgovorni za brigu o djeci, njihov odgoj, te ih smiju ispraviti ako griješe. Ta odgovornost ne leži na nacionalnim vladama - upozoravaju iz udruge Family Education.
No, ovakav stav već je odavno osporio Europski sud za ljudska prava osporivši koncept roditeljskog “razumnog kažnjavanja”.
Iako takva kazna još nije izrečena, roditelj za udarac po djeteteovoj guzi može biti kažnjen sa 7000 kuna ili 40 dana zatvora. Zaboravite, dakle, sve što ste od roditelja naučili o batini koja je izašla iz raja.
Zabrana tjelesnog kažnjavanja djece, nedopušteno čak i ''po guzi''
FOTO Premijer Plenković sa suprugom Anom snimljen na misi za Badnjak
Bračni par Plenković ima troje djece, a u braku su više od deset godina
Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'
Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.
Bomba iz Španjolske: Luka Modrić bi u idućih deset dana mogao potpisati za velikog Realovog rivala
Više ne igra tako često kao prije, ali svaki put kada dobije priliku uglavnom odradi svoj posao prema očekivanjima. Ove godine odigrao je čak 66 utakmica, uključujući i utakmice za reprezentaciju i klub.
Jednostavno je i sigurno za korištenje, no većina Hrvata je još uvijek skeptična: 'Više ne nosim klasičan novčanik'
Čak i oni koji nisu na “ti” s tehnologijom s njima nemaju što zabrljati jer je sve toliko jednostavno i intuitivno.
Kako se influencerica snalazi u svijetu financija? Matea Frajsberger otkrila svoje trikove za štednju
ma ovi \"stručnjaci\" su djeca izmišljenih fakulteta. nek napokon krenu nešto stvarati kad već nisu dobri ni u jednoj od ovakvih 1000 preljevamizšupljeguprazno profesija.