Više od četvrt stoljeća nakon što je prvi put lansiran, sa sigurnošću se može reći da se Google dobro i istinski integrirao u naše svakodnevne živote - toliko da se taj izraz sada također klasificira kao glagol, piše LADBible. Imate goruće pitanje o tome kako svijet funkcionira? Googlajte. Imate čudne bolove u trbuhu i ne želite čekati liječnika opće prakse? Googlajte.
Iako većina ljudi nije svjesna porijekla imena tražilice, svi prepoznaju da je Google bio savršen izbor jer nam se čini prirodnim i lako izgovorljivim. No, u nekom alternativnom svijetu, ime je moglo biti puno drugačije - ali i čudnije. Larry Page i Sergey Brin, doktorandi sa Sveučilišta Stanford, osmislili su Google u siječnju 1996. kao dio istraživačkog projekta, i u početku su tehnologiji dali vrlo neobično ime.
VEZANI ČLANCI:
Ovaj duo iz SAD-a nesvjesno je promijenio način funkcioniranja svijeta radeći na stvaranju tražilice u svoje slobodno vrijeme na koledžu, s ciljem preoblikovanja načina na koji konvencionalne tražilice sortiraju rezultate pretraživanja. Umjesto da rangiraju rezultate prema učestalosti pojavljivanja pojmova na stranici, željeli su koristiti popularnost kao kriterij, što je zahtijevalo pisanje vlastitog koda.
Google je službeno pokrenut 4. rujna 1998., međutim, da Page i Brin nisu odlučili potražiti bolje ime, povijest bi mogla biti drugačija. Dvoje računalnih znanstvenika nazvali su tražilicu – koja je tada još bila u izradi – ‘BackRub’ (masaža leđa) zbog načina na koji je procjenjivala važnost web stranica analizirajući povratne veze.
VEZANI ČLANCI:
Srećom, Page i Brin konzultirali su se sa svojim kolegama studentima o alternativnim imenima, a jedan od njih predložio je igru riječi ‘Googol’. Matematički izraz ‘Googol’ odnosi se na broj 1 iza kojeg slijedi 100 nula, simbolizirajući ogroman broj. Tehnološki stručnjaci odlučili su se za ovaj naziv jer su smatrali da odražava misiju njihove tvrtke – organiziranje ogromne količine informacija dostupnih na internetu.
Navodno je prijatelj Pagea i Brina pogrešno napisao ‘Google’ prilikom registracije domene, i tako je rođena tražilica koju danas svi poznajemo i volimo. Duo je na kraju zaključio kako im se više sviđa ta pogrešno napisana verzija, pa su odlučili zadržati ime ‘Google’.
Google otkrio koji su mobiteli laka meta hakerima: Provjerite je li vaš među njima