lijepa naša domovina

Znate li kako je nastala hrvatska himna? Prvotno je objavljena u časopisu!

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Berlin: Susret Španjolske i Hrvatske u 1. kolu skupine B na Europskom prvenstvu
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Berlin: Atmosfera na Olimpijskom stadionu tijekom susreta Španjolske i Hrvatske na Europskom prvenstvu
Foto: shutterstock
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Bista Josipa Runjanina u Glini
19.06.2024.
u 12:30
Pogledaj originalni članak

Prizor 50.000 navijača koji su u subotu, prije nego što je Hrvatska nastupila protiv Španjolske na Euru 2024. u Berlinu, pjevali hrvatsku himnu bio je impresivan. Naš veznjak Lovro Majer rekao je da se naježio tijekom intoniranja himne, a nije bio jedini. Naime, ‘Lijepa naša domovino’ više je od pjesme; ona simbol je nacionalnog ponosa i svjedočanstvo hrvatske povijesti, piše Croatia Week. 

Ova himna duboko odjekuje u hrvatskom narodu, sažimajući njegovu ljubav prema domovini i njegov postojan duh kroz stoljeća promjena i izazova. Porijeklo ‘Lijepe naše domovine’ može se pratiti unatrag do sredine 19. stoljeća, razdoblja bujanja nacionalne svijesti diljem Europe. Pjesmu izvornog naziva ‘Horvatska domovina’ napisao je Antun Mihanović 1835. godine.

Mihanović, odvjetnik i pjesnik, svojim je stihovima unio duboko domoljublje i poštovanje prirodnih ljepota Hrvatske. Pjesma je prvi put objavljena u kulturnom časopisu ‘Danica’ 1835. godine i zaokupila je maštu hrvatskog naroda. Njegove evokativne slike i iskreni osjećaji pogodili su mnoge, pripremajući pozornicu za njezinu transformaciju u nacionalnu himnu.

Glazbu za himnu skladao je Josip Runjanin, tadašnji časnik i skladatelj iz Vinkovaca, 1846. godine. Runjanin je melodiju temeljio na jednoj od pjesama iz opere ‘Lucia di Lammermoor’ Gaetana Donizettija. Državnom himnom Republike Hrvatske postala je 1991. godine, a jedna je od rijetkih mirnih himni jer veliča ljepotu domovine, a ne poziva na borbu ili otpor.

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.