dobro je znati

Znate li koji su simptomi sunčanice i toplinskog udara? Ovo morate napraviti ako do njih dođe!

Foto: Shutterstock
Znate li koji su simptomi sunčanice i toplinskog udara? Ovo morate napraviti ako do njih dođe!
02.08.2023.
u 07:00
Iako toplinska iscrpljenost obično nije ozbiljna, sve dok se možete ohladiti, toplinski udar i sunčanica su hitni medicinski slučajevi
Pogledaj originalni članak

Tijekom vrućeg vremena možete se lako pregrijati. Temperature iznad 35 stupnjeva mogu otežati održavanje tjelesne temperature na uobičajenom nivou. Savjet - budite razumni i usporite kako biste ostali prisebni. Iako toplinska iscrpljenost obično nije ozbiljna, sve dok se možete ohladiti, toplinski udar i sunčanica su hitni medicinski slučajevi. Evo što trebate tražiti i što učiniti, piše BBC.

Pokazatelji na koje treba obratiti pažnju i brzo djelovati: 1. Osjećate se loše nakon 30 minuta odmora na skrovitom mestu i pijenja puno vode. 2. Ne znojite se čak i ako vam je prevruće. 3. Imate temperaturu od 40 stupnjeva ili više. 4. Ubrzano i otežano dišete. 5. Osjećate se zbunjeno. 6. Osjećate trzaje tijela. 7. Gubite svijest. 8. Ne reagirate

VEZANI ČLANCI:

Posebno su ugroženi stariji i mala djeca, kao i ljudi s dugotrajnim zdravstvenim problemima. Sposobnost tijela da regulira temperaturu nije u potpunosti razvijena kod mladih i može biti uzrokovana bolešću, lijekovima ili drugim faktorima kod starijih osoba. Prekomjerna tjelesna težina ili pretilost također može otežati snižavanje temperature tijela.

Ako ste pored osobe kojoj prijeti sunčanica, jer je vidno iscrpljena možete joj pomoći na sljedeće načine. Neka se odmori na hladnom mjestu – npr. u sobi s klima uređajem ili negdje u hladu. Pomozite joj da skine nepotrebnu odjeću kako bi otkrila što je moguće više svoje kože. Rashladite joj kožu – upotrijebite sve što imate na raspolaganju, kao što je hladna i natopljena spužva; poprskajte vodu, hladne obloge oko vrata i pazuha ili ih pokrijte hladnom plahtom. Uz pomoć lepeze hladite njenu kožu dok je vlažna – to će pomoći da voda ispari. Natjerajte je da pije vodu – sportski ili napici za rehidrataciju također su u redu. Ostanite s njom dok joj ne bude bolje. Tijelo bi se trebalo početi hladiti i pokazivati znakove poboljšanja unutar 30 minuta. Ako ste u nedoumici, potražite pomoć.

Konzumiranje previše soli može oslabiti imunitet, tvrdi novo istraživanje!

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.