GLAZBENI MOBITELI TELEFONI S MP3 PLAYERIMA

Mobitel: Walkman 21. stoljeća

Foto: import
Mobitel: Walkman 21. stoljeća
12.01.2006.
u 10:35
Pogledaj originalni članak

Mobiteli su promijenili svijet, ali sami su se zapravo vrlo malo promijenili. Kolikogod nam se zbog marketinške i medijske halabuke oko njih čini da u svijetu mobitela “samo mijena stvarna jest”, u posljednjih deset godina zapravo se vrlo malo promijenilo, a u posljednjih dvije-tri gotovo ništa. Dakako, današnji mobiteli su manji i privlačnije dizajnirani, no jedina bitna razlika je u tome da imaju gomilu ne-telefonskih funkcija.

U trenutku kad je tržište – barem ono u razvijenijim zemljama – došlo blizu točke zasićenja, proizvođačima mobitela nije preostalo ništa drugo nego da gomilaju funkcije. 3G o kojem se toliko pričalo pokazao se kao totalan promašaj, a ni jedna nova usluga nije kupce zanimala ni izdaleka kao “stari, dobri” SMS; dapače, ljude najmanje privlače one od kojih se najviše očekivalo: WAP i MMS.

Ne bi li nekako navukli razmažene kupce da nabave svoj treći, četvrti ili peti mobitel, proizvođači su stali panično trpati sve i svašta u mobitele: toplomjere, baterijske svjetiljke, menstrualne kalendare... Nešto od svega toga je moralo upaliti. I jest: negdje tijekom 2004. iskristaliziralo se da je dobitna kombinacija mobitel s integriranim digitalnim fotoaparatom ili, još bolje, kamerom.

Kombinacija se pokazala vrlo praktičnom, čak i za one koji već posjeduju kvalitetan digitalni aparat: njega ne nosimo uvijek sa sobom, a mobitel je uvijek uz nas i može poslužiti za memoriranje trenutaka koji bi inače otišli u zaborav. Fotoaparat ili kamera u mobitelu nije nešto što koristimo svaki dan, ali ponekad je praktično, a kako je kamera tek neznatno poskupljuje mobitel – dobro dođe.

Kad je kamera već postala uobičajena mogućnost na svim novim mobitelima, proizvođači su brzo našli novu zlatnu koku: MP3 player. Baš kao i s kamerama, MP3 player u mobitelu nije nešto bez čega se ne može živjeti, ali s vremena na vrijeme bit ćete vrlo zahvalni toj mogućnosti: dok se vozite u sredstvima javnog prijevoza, čekate u redu ili se dosađujete na neki treći način. Poput fotoaparata, MP3 playeri imaju i socijalnih kvaliteta: pravi glazbeni telefon ima i Bluetooth preko kojeg možete razmijeniti glazbu s nekim – tu istu mogućnost nema većina “pravih” MP3 playera, zbog straha glazbene industrije od piratizacije. I opet, baš kao kod kamera, mobilna industrija isprava nije očekivala toliki uspjeh glazbenih mobitela: prvi telefon s integriranim MP3 playerom predstavio je Siemens, no nije nastavio taj trend i – otišao je na bubanj.

Prvi “pravi” glazbeni telefon bio je Sony Ericsson W800, model koji je požnjeo golem uspjeh, četiri nasljednika u svega nekoliko mjeseci (četvrti, W810, najavljen je prošlog tjedna, a najkrupnija novost u odnosu na gotovo savršenog prethodnika je crna boja umjesto bijele) i mnoštvo imitacija. W800, ili Walkman Phone, nije uspio (samo) zbog toga što je Sony odlučio njime oživjeti nekad legendarni, a danas pomalo zaboravljeni brend Walkman, već zato što je u jednom kućištu ponudio i kvalitetan telefon i izvanredan MP3 player koji se koristi jednako jednostavno i zvuči jednako dobro kao “samostalan” uređaj.

Glazbene telefone koji se mogu mirne duše mjeriti s “pravim” MP3 playerima danas nude i Samsung, Nokia, LG i druge tvrtke. Motorola je tako prošlog tjedna predstavila ROKR E2, drugu verziju telefona koji je nastao u suradnji s autorima najpopularnijeg MP3 playera, iPoda, a koji ispravlja čitav niz nedostataka i ograničenja prošle verzije.


Dodatna oprema

Glazbene telefone možete pretvoriti u prave zabavne centre uz pomoć dodatne opreme. Nude se mali prenosivi zvučnici s kojima telefon može poslužiti kao zamjena za mini-liniju; kablovi preko kojih se glazba s telefona može slušati preko standardne hi-fi opreme; radiopredajnici koji omogućuju slušanje glazbe s telefona na autoradiokasetofonu... Sve su popularnije i bežične Bluetooth stereo slušalice.

Pogledajte na vecernji.hr