GITARE Fender Stratocaster pedeset je godina ikona rocka, a njegovog su tvorca inspirirali dalmatinski težaci

Na summit s... Fenderom

Foto: import
Na summit s... Fenderom
04.12.2004.
u 15:07
Pogledaj originalni članak

Kad je u jesen 1950. znatiželjni proizvođač glazbala i potpuni zaljubljenik u glazbu Clarence Leo Fender iz Santa Ane u Kaliforniji došao na jednu veselicu iseljenika iz Dalmacije u San Pedru, u glavi je već imao ideju da napravi novo glazbalo, kakvo do tada nije postojalo.

Vodio se po nekoliko zamisli, koje su bile inovativne i genijalne istodobno: bila je to električna gitara izrađena od punog drveta. Do tada su gitare bile akustične (dakle, šuplje), pa kad su imale pick-up i pojačalo, stvarale su rezonancije koje su smetale glazbenicima i proizvodile čudnovate zvukove, da ne kažemo paklenu buku.

Tamburica je uzor
Leo Fender bio je pragu velike inovacije, no u svemu su mu slučajno pomogli dalmatinski težaci, koji su nakon neke berbe grožđa posegnuli za instrumentima i zapjevali pjesme iz rodnog kraja. Poslije je Leo Fender napisao u svojim memoarima da ga je najviše oduševila originalna hrvatska tamburica, jer kad je ugledao to glazbalo, znao je kako će uskoro izgledati njegova nova gitara.

Tamburica, naime, ima vijke za zatezanje žica poredane u niz, za razliku od klasične gitare, koja ih ima raspoređene po tri sa svake strane "glave". Od tog (klasičnog) rasporeda, primjerice, nikada nije odustao drugi veliki proizvođač električnih gitara Gibson, a Fenderu je za njegov dizajn bio od presudne važnosti upravo taj raspored i - ideja je dobila konačan oblik.

Ipak, trebale su proći još četiri godine da Fender Startocaster uđe u serijsku proizvodnju i dođe u prodavaonice s glazbalima (ljeto 1954.). Leu Fenderu pomogli su u oblikovanju Freddie Tavares, koji je zaslužan za njene "francuske obline", kako su nazvali zavodljiv izgled koji podsjeća na gola ženska leđa, i svirač countryja Bill Carson, koji je sugerirao niz tehničkih detalja, vrlo važnih svim sviračima.

Prema njihovim sjećanjima, danas genijalan dizajn te gitare zapravo nije nastao odjednom. Uglavnom se radio o nizu pokušaja i pogrešaka, a na idućem modelu ispravljana je pogreška s prošloga. Karakteristično tijelo gitare sa dva asimetrična "roga", tri pick-upa, pripadajući potenciometri, posebni vibrator za "tremolo" efekt, elegantni dugački vrat i jedinstveno oblikovana glava - sve su to elementi koje će prvobitna Fender Stratocaster gitara zadržati do danas, uz niz poboljšanja i "friziranja", postajući mitski instrument rocka, s kojim dijeli i pedesetogodišnju povijest (rock je rođen, po Amerikancima, 4. srpnja 1954. godine, kad je za Sun Records Elvis Presley izdao pjesmu posvećenu mami "That all Right").

Heroj Buddy Holly
Nije dugo trebalo da glazbenici otkriju novi instrument. Najzaslužniji je bio Buddy Holly, prvi pravi rocker i nesumnjivo prvi Fenderov heroj. Na mjesto ključnog instrumenta rocka postavio ga je najveći od najvećih, osobno Jimi Hendrix, svirkom na bijelom Statocasteru.

Nižu se imena slavnih i najvećih: Hank Marvin, Jeff Back (dobitnik Fenderove jubilarne nagrade za izniman utjecaj u glazbi), Ry Cooder, Eric Clapton, Ritchie Blackmore, Stevie Ray Vaughan, David Gilmour, "Beatlesi" John Lennon i George Harisson, Bob Dylan, Keith Richards, Bruce Springsteen, Mark Knopfler i tisuće i tisuće drugih...

Oni svoje gitare obožavaju, daju im posebna (ženska) imena, a serijske brojeve pamte i njihovi obožavatelji. Leo Fender svoju je tvrtku 1965. godine prodao korporaciji CBS, a prodaja je neviđeno rasla. Poslije je otkupljuje proizvođač pojačala Sunn. Sve u svemu, gitara je postala nezaobilazna u rocku, i svim drugim oblicima glazbe, američka nacionalna ikona koja čak ima i svoj muzej u Costa Mesi u Kaliforniji.

Postoji i niz pojačala koja uz tu gitaru preferiraju veliki glazbenici, no ono što je lansirao Jimi Hendrix ostaje pravilo: za njega konstruirani veliki Marshall "na kat" po svima je najerotičniji spoj za vrhunski zvuk Fender Stratocastera!

Strat iz prve serije
I u našem rocku Fender je prisutan skoro od početka. Vjerojatno najstariji Stratocaster danas posjeduje Mladen Grubelić, i njegova je gitara praktično iz prve serije - iz 1954. godine!

Na naše fotografiranje u prodavaonici Mega Muzike u Vlaškoj (koja je Fenderov generalni zastupnik, a vlasnik Adonis Dokuzović lanjski dobitnik prestižne Fenderove nagrade za Europu), nažalost, nisu mogli doći neki poznati glazbenici, primjerice Vaso Sarapa, čija skupina "Stop" već dvadesetak godina svira isključivo Hendrixovu glazbu, gitarist Dražen Buntić, najupućeniji kolekcionar instrumenata u Hrvatskoj, ili jazz gitarist Elvis Stanić. Nije bio ni Vedran Božić, po mnogima jedan od najboljih hrvatskih gitarista svih vremena i dobitnik Fenderove nagrade za izniman utjecaj na području glazbe.

Ni mladi svirači ne mogu bez Fendera. Marko Vojvodić, pobjednik ovogodišnjeg natjecanja mladih gitarista "Mr. Jacks Fender Guitar Challenge", dobio je novog Fendera od Mega Muzike.

Sjajno natjecanje dobit će već početkom iduće godine veliki nastavak, kad će, kako kažu producenti Tomas i Robert Krkač, na velikom "Fender Summitu" u Zagrebu nastupiti nekoliko najpoznatijih i najboljih domaćih gitarista, uz finaliste natjecanja "Mr. Jacks Fender"...

Novih pedeset godina Fender Stratocastera upravo počinje u Hrvatskoj...


Božić i Hendrix svirali 1969. u Frankfurtu

Klub K54 u Frankfurtu bio je u proljeće 1969. godine jedan od rijetkih koji je radio poslije ponoći. Tamo je Jimija Hendrixa dovela djevojka, da ga upozna s bendom iz Zagreba koji svira njegovu glazbu. Iznenađeni Hendrix upoznao se s Vedranom Božićem, Raymondom Ruićem i Viktorom Hrominom, članovima grupe "Wheels of Fire". Prihvatio je poziv i izašao na scenu, s posuđenom Fenderovom gitarom, kojoj su na brzinu preokrenuli žice, jer je on tako svirao. O tome se do danas ispredaju legende...

Pogledajte na vecernji.hr