Glasilo profesionalnih filmaša Movie Maker objavilo je popis gradova u kojima je najbolje snimati filmove. U prvih pet našli su se Albuquerque u Novom Meksiku (gdje je sniman "Terminator: Salvation"), Shreveport u Louisiani, New York City i Atlanta u Georgiji, a na prvom mjestu uvjerljivo vodi Chicago, u kojem su snimani "Batman: početak" i njegov nastavak "Vitez tame" te "Oko sokolovo" i "Tražen", a sad se snima "Public Enemies" Michaela Manna.
Vjetroviti Grad, dugo poznat kao "Second City" (drugi po veličini i značaju iza New Yorka, u međuvremenu ga je prestigao Los Angeles), grad legendarnog džeza i bluesa, gangsterskih obračuna, velikih sveučilišta (tamo je Enrico Fermi izazvao prvu nuklearnu reakciju na svijetu na početku "Projekta Manhattan") i poznatih sportskih klubova poput Bullsa u košarci i Cubsa te White Socksa u bejzbolu (te mogući domaćin OI 2016.), filmaše ne privlači samo zbog 30 posto poreznih olakšica koje na snimanje filmova nudi država Illinois.
Rich Moskal, direktor Chicago Film Officea, ističe da spektakularnost toga američkog velegrada rado koriste i redatelji blockbustera ali i mali, neovisni filmaši:
- Nije u pitanju samo jedna stvar. Višestruke prednosti i snaga našeg grada ono su što Chicago čini zbilja poželjnim i za rad pogodnim mjestom i za neovisne filmaše.
Mogli bismo reći – sve se vraća. Chicago je postao "filmaška meka" nakon poznate dvadesetogodišnje "suše" kad tijekom šezdesetih i sedamdesetih, najinovativnijeg doba američkog filma, tamo nije snimljen ni jedan jedini kadar nekog filma. Naime, moćni dugogodišnji gradonačelnik Chicaga Richard J. Daley (danas je gradonačelnik njegov sin Richard M. Daley) užasno se 1960. uvrijedio zbog jedne scene u krininalističkoj TV-seriji "The M Squad" s Leejem Marvinom, u kojoj je prikazan čikaški policajac koji prima mito te je zabranio da se ikad više neka TV-serija ili film snimi u Chicagu.
Nakon Daleyeve smrti 1976., prvi film koji je "probio led" te zabrane učinio je to 1980. na spektakularan način, brojnim jurnjavama autima po prepoznatljivim ulicama i trgovima Vjetrovitog Grada. Riječ je o kultnim "Blues Brothersima" Johna Landisa, koji ne bi mogli biti tako efektno snimljeni nigdje drugdje osim u gradu tako bogatoga glazbenog nasljeđa u džezu, bluesu, R&B-u i soulu. (Ljubitelji filma sjetit će se rečenice kojom se aludira na kršenje te 20-godišnje zabrane, kad Jake i Elwood ulaze u restoran a recepcionar na telefon kaže: "Ne, gospođo, gradonačelnik Daley više ne dolazi ovamo na večeru, on je mrtav.")