TRŽIŠTE UMJETNINA

Najskuplji modernisti Bukovac i Račić

23.03.2009.
u 20:20
Pogledaj originalni članak

Raskošan akt mlade žene, sliku “Reclining Nude” Vlahe Bukovca, lani je u Londonu kupio anonimni strani kupac, za rekordnu cijenu od 1,155.891 euro. Istražili smo cijene koje na tržištu postižu umjetnine hrvatskih autora. “Krajolik s potokom”, djelo Josipa Račića, podigao je u Zagrebu kolekcionare na noge.

- Ova slika nema cijene. Bila je u jednoj obiteljskoj zbirci - rekao je na izložbi o toj slici kolekcionar Jura Gašparac, vlasnik koji je ulje nabavio 2000. godine, a za koje je restauratorsko istraživanje i stilska analiza Igora Zidića potvrdila da je riječ o izuzetno vrijednoj slici koja će upotpuniti dosad poznati Račićev opus od stotinjak umjetnina.

Otimanje za talente
Pripisivanje slike Račiću uznemirilo je duhove na tržištu zbog činjenice da je upravo Josip Račić, uz slikara Miroslava Kraljevića – među najcjenjenijim hrvatskim autorima moderne umjetnosti. Na cijeni su zajedno s Becićem i Hermanom, poznatim slikarima tzv. münchenskoga kruga. Iznimni talenti, do danas se ljubitelji umjetnina otimaju za njihove slike. A nedavna retrospektiva M. Uzelca u Umjetničkom paviljonu zasigurno je za nekoliko tisuća eura podigla vrijednost slika koje će se još otkriti izvan muzejskih zbirki. Jedna je Uzelčeva slika prodana za 15 tisuća eura.


Akademik Edo Murtić, krajolik

– Najskuplji su oni kojih nema na tržištu – komentira galerist Žarko Deči ponudu i potražnju umjetnina govoreći kako postoji cijela lepeza vrijednih djela u privatnom vlasništvu kojih se njihovi vlasnici ni pod koju cijenu ne žele odreći. Naše tržište umjetnina još uvijek je oslonjeno na “provjerene vrijednosti”, pretežno slikarska imena dovršenih opusa, gdje nema greške ili “krive” procjene u vrijednosti. Tako je Gecanov “Ženski akt” s papirnatim “pedigreom” procijenjen na 40 tisuća eura.

Odlični “komadi” Čikoša mogu se kupiti od 30 do 40 tisuća eura. Deči kaže kako dobre slike drže kolekcionari. Kad požele nešto prodati, umjetninu “preuzme” netko od desetak “kolega” sakupljača. Jagmu za “modernistima” potvrđuje i potražnja za djelima Mencija C. Crnčića koji je prije šest godina bio u središtu afere zbog krađe slika iz zgrade Vlade na Markovu trgu.

Ekonomska kriza
Ekonomska kriza prelama se i preko domaćega tržišta umjetnina, osjeti se nedostatak novca. Prema riječima Mirne Reiser iz Galerije Mala, iz Italije i Srbije nude se na prodaju vrijedna starija djela Ede Murtića. Prije je jedan dobar Stančić “planuo” za tjedan dana, a sad se tek gleda i razmišlja o kupnji. Na tržištu izvan Hrvatske mogu se naći djela slikara naive od Ivana Generalića do Rabuzina. Iako su cijene naših umjetnina respektabilne, one ne mogu dostići iznos Picassova “Dječak s lulom” prodanog lani za 80 mil. eura, kao ni Matissovu sliku “Narcisa, prekrivač s plavim i crvenim” prodanu u veljači za 32 mil. eura.

Pogledajte na vecernji.hr