POGLED S MANHATTANA

Najunosnije zanimanje - bivši predsjednik

30.01.2009.
u 14:52
Pogledaj originalni članak

U Americi je u vrijeme gospodarske krize, koja je zaista vidljiva na svakom koraku, najunosnije biti – bivši predsjednik. Bill Clinton je, doznajemo iz obiteljske imovinske kartice koju je supruga Hillary prije ulasaka u State Department, gdje je postala šefica, morala pokazati Obami, ali i američkoj javnosti, zaradio 5,7 milijuna dolara prošle godine samo na govorima održanima diljem svijeta i domovine.

Plaćale su ga kuvajtske banke, razne institucije po središnjoj Aziji i Europi, a govorilo se da će navratiti i do Hrvatske. Sudeći po tome da nije bio ljeti u Dubrovniku, ali ni zimi u Zagrebu, kod nas nema te banke ili nevladine udruge, ali ni moćnih korporacija, koje bi mogle izdvojiti pola milijuna dolara za nazočnost Clintona u Hrvatskoj. Osim toga, on je bio predstavnik Demokratske stranke, a na vlasti su bili republikanci, s kojima smo imali čvrste prijateljske međudržavne odnose. Tako u Billovu albumu sjećanja zasad iz naših krajeva ostaje fotografija iz Zagrebačke zračne luke, gdje ga je na nekoliko sati ugostio predsjednik Tuđman.

Nakon izbora situacija se promijenila i moramo brzo hvatati nove veze s demokratima, jer sudeći po popularnosti Baracka Obame, on će ostati punih osam godina u Bijeloj kući, a to je razdoblje u kojem bi današnja Hrvatska trebala doživjeti puni politički i gospodarski procvat ulaskom u EU i dolaskom brojnih stranih ulaganja i otvaranja radnih mjesta. Da, zvuči nevjerojatno dok se borimo s definiranjem jesmo li u recesiji ili ne, ali optimisti kojih ne manjka u Vladi vide dalje od trenutačne situacije, vjerujući da poslije kiše dolazi sunce. Po nekoj logici koju promoviraju Amerikanci tvrdeći da će, nakon što se dotakne dno krize, krenuti rast i brzi oporavak, možda se čuda dogode i kod nas. Do tada, važno je nastaviti graditi dobre odnose ne samo s EU nego i s Amerikom.

Veća je, dakle, vjerojatnost da će se u Hrvatskoj tijekom četverogodišnjeg mandata jedne od najvažnijih Obaminih ministrica pojaviti Hillary Clinton. To bi bila odlična prigoda i za Billa da konačno u pratnji supruge, ležeran i bez političkih obveza, vidi Dubrovnik, te da mu pokažemo gdje ćemo graditi igrališta za golf, pa drugi put kad se zaželi hrvatskog vina i ribe i s Kukočem dođe igrati golf. Bilo bi mu zabavnije nego na američkim terenima, gdje više nije atrakcija za javnost, a u Hrvatskoj bi bio zvijezda svih naslovnica.

Neka samo pita bivšeg veleposlanika Montgomeryja kako se kao Amerikanac osjeća u Hrvatskoj, koju ne napušta. Hillary je odlučila dobro proučiti događanja na jugoistoku Europe, pa tako i u našem dvorištu. Dok joj vjerojatno nije jasna logika slovenskog ponašanja prema Zagrebu, sigurno je da na putu Hrvatske prema NATO-u, u čijoj će svečanosti primanja na proljeće i ona sudjelovati, neće dopustiti prepreke, jer je to i strateški interes Washingtona. O Hrvatskoj čitat će u izvještajima koje je zatražila o vojnoj akciji Oluja, kao i o suđenjima u Haagu. Njezin suprug bio je predsjednik kad se u Pentagonu i Bijeloj kući hvalilo Hrvate za uspješnu operaciju povratka vlastitog okupiranog teritorija, ali i zamolilo da obustave oslobodilačka prodiranja prema BiH.

Pitanje nad svim pitanjima je: može li H. Clinton podržati one koji u Haagu žele osuditi generale zbog kojih, uz ostalo, imamo pretpostavke za ulazak u NATO? Vjerujem da nismo u takvoj krizi da Billa ne bismo mogli pozvati da održi predavanje Hrvatima i prenese državnoj tajnici atmosferu u Zagrebu.

Pogledajte na vecernji.hr