Nova je hrvatska vlada u pet mjeseci vladanja uspjela srušiti dva dragocjena mosta, pelješki i bleiburški. Prvi je bio zamišljen i započet kao spoj Hrvatske s vlastitim jugom koji je odrezan, a drugi je simbolično premošćivao hrvatske podjele izazvane nikad posve završenim građanskim ratom i izgubljenom nacionalističkom i propalom komunističkom revolucijom. Nadvisivali su ti mostovi raskole i rascjepe, njihovim rušenjem zinule su provalije koje ne mogu biti ugodne ni ovoj ni bilo kojoj hrvatskoj vladi.
Zašto su onda srušeni?
Kažu da je glavni razlog odustanka od Pelješkog mosta nedostatak novca u državnoj blagajni. Glavni, ali očito ne i jedini, što se vidi i iz davnašnjih (2009.) izjava s vrha SDP-a, da je most prema Pelješcu “metafora HDZ-ove vlasti” i “primjer političke, moralne i financijske korupcije”. No, razlozi gotovo da i nisu bitni. Bitno je samo odustajanje jer ono je tek drugo ime za fatalni nedostatak odvažnosti da se uđe u veliki nacionalni projekt koji nadilazi konkretne prometno-gospodarske ciljeve i presudno utječe na sudbinu nacije (zajednice svih hrvatskih građana). Odustajanje – to su oni stupovi sa zahrđalim šipkama što beznadno vire iz mora u Neumskom zaljevu, a gradnja – to je otmjeni most obasjan suncem, “beli beli beli most / ko slonova kost” (I. G. Kovačić). Između tih dviju vizija, hrvatska se vlast odlučila za zahrđale šipke u provaliji!
O tome je riječ, o tome da se iz nevolja u kojima smo se našli može izaći samo energičnim potezima velikog zamaha koji sve pokreću. Sjetimo se obnove Zagreba uoči Univerzijade 1987. Zagrepčane, a i dobar dio Hrvatske, zahvatilo je neviđeno oduševljenje. Svježe otkopani zdenac Manduševac zatrpan je enormnim količinama kovanica i papirnih novčanica (istina, obezvrijeđenog novca, ali to je druga priča), koje su gradske službe odvozile na kolima.
Danas uistinu nema novca i vrijedna se kuna triput preokrene preko ruke prije nego što se potroši, no da je netko u koga građani imaju povjerenja ozbiljno predložio raspisivanje narodnog zajma za gradnju pelješkog mosta, ne vjerujem da se narod ne bi odazvao. Uostalom, Milanovićevi nas ministri ne prestaju uvjeravati da novca ima, ali da nema projekata. Pa, evo projekta, evo ga, “beli beli beli most / ko slonova kost”! Nije isplativ? Nije ako se računa samo prihod od mostarine, ali jest i te kako ako se uračuna prelazak preko provalije i doda dobit od probuđene, samouvjerene i kreativne Hrvatske u koju pelješki most vodi.
Provalija je zinula i nakon rušenja Bleiburga jer ni tu se ne radi samo o onome što se vidi na prvi pogled, o stradanju i počasti poslijeratnim žrtvama, nego i o simbolu nacionalnog pomirenja. Dugo je trebalo da se Počasnom bleiburškom vodu pridruži službeni Zagreb. Kad se to dogodilo, a dogodilo se baš zaslugom današnje vladajuće stranke, kad je nekako nekakav most ipak podignut, kad se napokon shvatilo da Bleiburg nije metafora stradanja Marsovaca, nego Hrvata, bezglavo je sve srušeno u staru provaliju.
Narodni zajam za pelješki most
Teška nesreća nedaleko Zagreba: Pijani policajac ušao u suprotan smjer pa pokosio pješakinju
U prometnoj nesreći pješakinja je teško ozlijeđena, a liječnička pomoć joj je pružena u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu.
Zaokret američke politike prema Balkanu: Ako Vučić krene u rat, Amerika bi mogla ostati po strani
Blagojevich se prošlog tjedna sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu. U medijima je oštro kritizirao kosovskog premijera Albina Kurtija, optuživši ga da na Kosovu provodi "etničko čišćenje" Srba
Gobac otkrio što mu je Marino rekao nakon pobjede u The Voice Kids Hrvatska
Gobac je otkrio što mu je dječak rekao nakon pobjede. "Meni je Marino samo rekao 'Gobac, pa mi smo pobijedili'", otkrio je ponosni mentor.
Par iz Mostara oduševio nas je sjajnim odgovorom: 'Nama je svaki dan Valentinovo!'
Velika prilika za financiranje? Ovdje su najbolji krediti koji vam mogu pomoći
Čini mi se da nitko od vladajućih nije čitao Na Drini ćuprija.