Nautomanija: Trodnevna regata putevima plavca malog

Foto: import
Nautomanija: Trodnevna regata putevima plavca malog
19.07.2006.
u 17:01
Pogledaj originalni članak

S posadom sastavljenom od ljubitelja vina, enologa, članova Udruge "Plavac mali" te nezaobilaznih novinara, jedrilice INA-Nautomanija toura tri su dana proteklog vikenda obilazile najznačajnija područja gdje se plavac uzgaja i njeguje (Brač, Hvar i Pelješac), radi promocije gastronomskih i enoloških mogućnosti Hrvatske.

U prvoj vinarskoj zadruzi na Braču kažu kako Bol ima prepoznatljivost, posebno južna strana Brača, koja je oplemenjena novim zasadima loze. Imaju stare i mlade ljude, sve što treba za uspjeh. Naša vizija je da nije sve u barriqueu, mi želimo vino približiti čovjeku, da cijenom i kvalitetom bude dostupno svakome. To je postavka koju mi propagiramo kazao je Ivica Vlahović, direktor zadruge, uz želju da će ispijanje čaše vina uz dobar ručak biti povratak tradiciji.

Da je vinogradarstvo dugo vremena bilo na niskim granama potvrdio je i Andrija Carić iz hvarske vinarije Svirće, poznate po tome što proizvode ponajbolji plavac mali, nazvan "ivan dolac barrique?. Carić je ujedno iskoristio priliku predstaviti novo bijelo vino "svirće", nastalo zanimljivim miješanjem bogdanuše i pošipa. Želja im je da svi otoci na južnim padinama zasade plavac jer imaju sve predispozicije za uspjeh te plemenite sorte, s time da se hvarska, zasad, jedina bavi ekološkom proizvodnjom, bez pesticida i herbicida. Ispričana priča gastronomada Renea Bakalovića i Svena Semenčića otkriva da je naš plavac mali posredno vezan i uz svjetski proslavljen zinfandel. Male količine vina s kojima se suočava Hrvatska mogu se pretvoriti i u prednost za zemlju koja kreira svoj image kao "Mediteran kakav je nekad bio".

Veće usmjeravanje prema vrhunskim vinima i kvalitetnije marketinške aktivnosti vinara, ali uz jasno definiranje standarda procesa stvaranja vina od države i zaštite vinske scene pri ulasku Hrvatske u EU, neka su od najnužnijih područja za unapređenje koja proizlaze iz studije tvrtke Hendal, koja je prva objavila studiju o industrijskim vinima u Hrvatskoj pod nazivom "In Vino Veritas" ili "Istina o vinu u Hrvatskoj", čiji je cilj sveobuhvatan prikaz stanja u hrvatskoj vinarskoj industriji.


Hrvatski fast food - soparnik

Jednostavno skromno težačko jelo - soparnik, od malo blitve i tijesta, drevna tradicija starog poljičkog kraja, specijalitet je kojem malo tko može odoljeti. A kad se, uz svježe pripravljen, u sredini “za figuru” nađe mjesto za vrč, drvenu bukaru, u njoj se jedino može naći crno vino najraširenije dalmatinske sorte - plavac mali. Kad bukara krene iz ruke u ruku okrjepa je soparnik, a uz klapsku pjesmu logično je odredište Omiš.

Pogledajte na vecernji.hr