U svojoj sam uredničkoj praksi često upozoravala novinare na nebulozne tvrdnje u tekstovima, a sada sam i sama "progutala" jedno takvo objašnjenje i, štoviše, objavila ga kao točno. Priznajem, bila sam površna i zbog toga se ispričavam. Iz tih uredničkih dana vučem i jednu osobinu bezuvjetno vjerujem svojem novinaru a na ovom se primjeru pokazalo da sam ipak trebala biti sumnjičava.
U prošlom prilogu Kvadrat po mjeri objavili smo da nova generacija plinskih uređaja iskorištava energiju 109 posto. Nekoliko me čitatelja upozorilo da je to, barem kad je o energiji riječ, nelogično. Onda me novinarka uvjerila kako je to ipak moguće, jer se izlazni plin vraća u uređaj, koristi još jednom, pa odatle iskoristivost 109 posto. Tu sam zakazala, pa sam čak u Ispravcima i objašnjenjima objavila to netočno objašnjenje.
Dakako, opet su se javili čitatelji. Piše mi jedan: "Ovo ne može ostati nedorečeno... Nikad se ne može dobiti više od 100 posto energije, jer je u izvoru energije nema! Proizvođač ili stručnjak koji je vašem novinaru prodao tu foru trebao je biti pošten i reći da je njegov sistem iskorištavanja izlaznih plinova bolji od sličnih uređaja, i to, vjerojatno, baš za tih devet posto. Molim novinare da zapamte kako do danas nitko nije uspio iskoristiti energije više nego je ima sam izvor. Inače, varaju potrošače." Zapamćeno zauvijek! Ne tješim se, ali eto još jednog nejasnog uredničkog poteza. U nedjelju smo u sklopu TV programa objavili najavu prijenosa teniskog turnira iz Shanghaija, koji počinje u šest sati ujutro. To znači: čitatelj je u nedjelju otišao po Večernjak (teško prije šest ujutro) i onda pročitao najavu nečega što je već prošlo ili, u najbolju ruku, još traje. Ako smo znali za prijenos, trebali smo ga najaviti dan prije, a ako nismo znali, bolje bi tu "sjela" najava druge emisije ili filma.
I jedno zaista ugodno iskustvo. Večernjak su proteklih tjedana posjetili učenici triju zagrebačkih škola: gimnazijalci iz "Tituša Brezovačkog" i MIOC-a te sedmi razredi OŠ Bukovac. Nasuprot općem uvjerenju da je tim generacijama sve nezanimljivo, ti su mi mladi ljudi dokazali da su obaviješteni, da čitaju i da ih novine i naš posao vrlo zanimaju. Pitali su me zašto su Reporteri bez granica Hrvatsku smjestili tek na 53. mjesto po slobodi informiranja, imaju li političari utjecaj na novine, što čitatelji vole, a što ne. Oni najmlađi rekli su da najradije čitaju Večernjak od zadnje stranice, najčešće Sport, Crnu kroniku, Život... Prve ih stranice ne zanimaju. Iznenadilo me što svi čitaju papirnato izdanje, a tek katkad internetsko. I to je dokaz da novinama nije odzvonilo.Zastupnica čitatelja predstavlja čitatelje u listu. Mišljenja i zaključci su njezini, a ne redakcijski. Kolumna izlazi najmanje jedan put na tjedan.
Zastupnica čitatelja razgovarat će s vama i odgovoriti na vaše primjedbe, pitanja i pohvale u vezi sa sadržajem lista u kolumni ili na vašu adresu. Sa zastupnicom čitatelja možete kontaktirati na načine opisane u rubrici Ispravci i objašnjenja.