Nastavljaju se razgovori o četverodnevnom radnom tjednu

Neradni petak: Nema novca za kraći tjedan

26.06.2009.
u 19:41
Pogledaj originalni članak

Idući tjedan nastavit će se razgovori o skraćivanju radnog tjedna, no kako doznajemo iz više izvora male su šanse da vlada pronađe 600 – 800 milijuna kuna koliko sindikati i tvrtke traže od države u zamjenu za odricanje od otkaza.

Od početka godine izgubljeno je 25 tisuća radnih mjesta, a poduzetnici kažu da bi otkaza bilo manje da se išlo na organizirano uvođenje četverodnevnog radnog tjedna. Peti, neradni dan plaćala bi država 20 eura po radniku, što bi mjesečno bilo oko 600 kuna.

Kako se računa da bi državne subvencije za neradni petak tražilo više tisuća tvrtki sa 150 tisuća zaposlenih, procjenjuje se da bi taj izdatak do kraja godine stajao državu 600 – 800 milijuna kuna.

– Proračun ne može podnijeti taj trošak – kazao je naš sugovornik iz Vlade koji bi razgovor o subvencijama eventualno ostavio za jesen, kad se vidi kakva će biti sezona.

– Tvrtkama je svaka pomoć dragocjena i zato razumijem nastojanja poslodavaca. Nisam siguran da bi to bio dobro potrošen novac. Velike su šanse za varanje, tko kaže da bi svi koji bi radili kraće završili na burzi i dobili otkaz – komentira Danijel Nestić, analitičar Ekonomskog instituta.

Kad bi proračun imao novca, tada bi takve dileme bile manje, no s obzirom na manjkove Nestić sumnja da će Vlada naći novac za subvencioniranje kraćeg radnog tjedna, premda ni to ne treba odbaciti. Dosta slovenskih tvrtki zatražilo je 30 eura državnih subvencija po danu, no pravna savjetnica TEB-a Dušanka Marinković-Drača kaže da u Sloveniji poslodavac koji dobije subvenciju ne smije otpuštati zaposlene zbog poslovno uvjetovanih razloga, isplaćivati nagrade tijelima upravljanja i nadzora, ili određivati prekovremeni rad.

Dok Đuro Popijač, ravnatelj HUP-a, smatra da Vlada ne bi trebala mijenjati postojeće ili donositi nove zakone kako bi skratila radni tjedan na 32 sata, pravnica Marinković-Drača tvrdi da bi to trebalo učiniti. Ipak, eventualna promjena propisa i utvrđivanje mehanizma raspodjele lako su rješivi u odnosu na nedostatak novca.

– Tvrtke i na osnovi postojećih propisa smanjuju plaće, skraćuju radni tjedan i režu troškove jer nemaju drugog izbora – kaže Popijač.

Pogledajte na vecernji.hr