U povodu

Nimalo europske bavarske grožnje

22.08.2007.
u 16:52
Pogledaj originalni članak

Nema dužnosnika Europske unije koji nam godinama već ne propovijeda da se politika ne smije miješati u to i to, da se sudstvo treba apsolutno depolitizirati, da monetarna vlast treba biti još samostalnija… Uglavnom, da i te kako trebaju biti odijeljene sve poluge vlasti, od izvršne, zakonodavne do sudske i monetarne. To je i naša obveza u pristupanju EU. Štoviše, kad je riječ o monetarnoj vlasti, direktive EU nalažu još veću njezinu samostalnost od one koju trenutačno ima Hrvatska narodna banka u nas. I naši se političari trude to provesti, barem načelno to podržavaju, iako bi na neke odluke sigurno voljeli utjecati, ili možda pod stolom to i pokušavaju. Mijenjaju se zakoni i postaju stroži i – onda dođe blamaža iz same Unije.

U Hrvatsku bane šef Bavarske u odlasku, Edmund Stoiber, te sruši sva ta načela i s političke razine jasno poruči da će se njegova zemlja jako naljutiti na našu ako ne dopustimo njegovoj banci da ugrabi dio financijskoga kolača među ionako već osiromašenim Hrvatima. I tako Stoiber zaboravi odakle dolazi, da se u njemu ogleda predstavnik vodeće zemlje EU, čak i nesuđeni njemački premijer. I da stvar bude ljepša, oblati sve nas u nazočnosti našega premijera, valjda misleći da i on tako misli kad su, kao, prijatelji.

Stoiber je, međutim, svojim istupom samo pokazao i dokazao da je prototip političara koji manje drži do političkih načela, a više do zastupanja različitih interesa. Od naših se političara traži upravo to, da ne zloupotrebljavaju svoj položaj kako bi gurali nečiji privatni interes ili nečiju tvrtku, zbog čega su padale i glave. A Stoiber upravo suprotno, na prvome mjestu mu je biznis, interes, novac, a politika je valjda samo poluga za ugovaranje unosnog posla. Nama je Stoiber bio iznenađujuće neugodan, ali boljim poznavateljima to i nije bilo iznenađenje jer on u Njemačkoj grca u upravo takvim i sličnim aferama. Što i ne čudi, jer on se odavno kroz vladajući CSU, s njemačkim liberalima, upregnuo u kola moćnika i privatnih i(li) korporacijskih interesa. A sad, na odlasku iz politike, još je samo brutalniji.

A tu ima i još jedna dimenzija, bez neke malicioznosti. Stoiber je predsjednik bavarskog CSU-a, demokršćanske stranke koja je vladajuća u Bavarskoj. On je aktivni katolik, čime se uvijek hvalio i to pokazivao. Jesu li ovakve njegove rabote spojive s katoličkim naukom? Ili i on “pleše” na dva kolosijeka? Crkva načelno traži od političara katolika da svoju vjeru prakticiraju i na poslu, ali često se šutke prelazi preko različitih rabota, opet zbog nekih zajedničkih interesa. Kad bismo sad okrenuli ploču prema Hrvatskoj, mogli bismo početi unedogled nabrajati takve primjere, počevši od Zagreba.

Pogledajte na vecernji.hr