PLANET POLITIKE

Obrat Hannesa Swobode

08.04.2009.
u 17:30
Pogledaj originalni članak

Dok Sovenija i dalje uporno blokira hrvatske pristupne pregovore s EU, a Bruxelles malo ili gotovo ništa ne čini da se prema pravnim načelima bilateralna pitanja između Zagreba i Ljubljane odvoje od pristupnih pregovora, u Austriji je u jeku predizborna kampanja za Europski parlament, koja bi za Hrvatsku mogla biti znakovita. Poznato je, da je predsjednik socijalista Werner Faymann s populističkim novinama Kronen Zeitung sklopio sporazum, prema kojem bi svaka promjena teksta Lisabonskog ugovora u Austriji trebala biti potvrđena na referendumu.

Za proširenje EU pa tako i za Hrvatsku, takav bi referendum mogao biti svojevrsna lutrija. Upravo je zbog referenduma bivša ministrica vanjskih poslova Ursula Plassnik dala ostavku. Prvi kandidat Faymannovih socijalista na europarlamentarnim izborima u Austriji bit će Hannes Swoboda, dugogodišnji izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku. Swoboda je od početka bio poznat kao odlučni protivnik bilo kakvog referenduma. Međutim, teško je nedavno bilo povjerovati očima i ušima, kada se je taj isti Swoboda u predizbornoj kampanji izjasnio za referendum. Na pitanje zašto mijenja mišljenje, Swoboda iznosi argument, da su se eto i vremena promijenila.

Do koje mjere u Zagrebu možemo vjerovati, kada Swoboda, primjerice, objelodanio točan datum ulaska Hrvatske u EU? Hoće li to biti godina 2012., kako je to rekao, dok se je još protivio održavanju referenduma? I narodnjaci, dakle ÖVP, su na iznenađenje mnogih, u predizbornu borbu za Europski parlament ubacili populista Ernsta Strassera. Strasser je odmah izjavio da će se boriti, da se u Bruxellesu prije svega čuje i događa ono što žele Austrijanci.

Strasserova glavna borba usmjerena je, naravno, protiv pristupa Turske EU, što je još uvijek najraširenije mišljenje i na desnici i na ljevici. Tako i kod narodnjaka postaje sve jasnije da će se njihov šef i potpredsjednik vlade Josef Pröll u predizbornoj kampanji opredijeliti za populizam.

Naravno, i na ultradesnoj strani političkog spektra stoji niz euroskeptičnih političara. Tu su slobodnjak (FPÖ) Andreas Mölzer i neovisni euroskeptik Hans Peter Martin, kopija irskog euroskeptika Declana Ganleya. Paradoksalno je da će bulevarskim listovoma biti najteže. Prije svega zbog dvojbe hoće li podupirati lijeve ili desne populiste. Sve je bilo lakše dok su na tom tragu trčkarali samo neki Haideri ili Strachei. Ali danas je sve kompliciranije. Valja se prisjetiti da u strahu pred financijskom krizom u Austriji zapravo raste podrška EU. U kojoj mjeri, još ne znamo. Ali vremena se mijenjanju, mogli bismo poručiti Swobodi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr