Dražen Brajdić

Američka kuća od 7 milijuna eura, a Hrvatska 50 tisuća

Foto: Dražen Brajdić
Dražen Brajdić
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska - Španjolska
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska - Španjolska
Foto: Reuters/PIXSELL
Hrvatska - olimpijske igre
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
07.08.2016., Rio de Janeiro - Olimpijske igre Rio 2016. Rukometna utakmica, Hrvatska - Katar. Zeljko Babic, izbornik. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Hrvatska - Katar
09.08.2016.
u 19:55
Kad je u pitanju predstavljanje nacionalnih vrijednosti na teritoriju domaćina Igara, najbogatije zemlje nikad ne štede, pa tako SAD, Francuska i Švicarska imaju najraskošnije kuće
Pogledaj originalni članak

Od 205 zemalja sudionica Olimpijskih igara, samo je 56 onih koje u Rio de Janeiru imaju svoju nacionalnu kuću, a među njima je i Hrvatska, jedina od zemalja iz bivše SFRJ. Kad je u pitanju predstavljanje nacionalnih vrijednosti na teritoriju domaćina Igara, najbogatije zemlje nikad ne štede, pa tako SAD, Francuska i Švicarska imaju najraskošnije kuće.

Amerikanci su u taj projekt uložili sedam milijuna eura, Francuzi i Švicarci po tri milijuna, baš kao Rusi. Austrija je iznajmila jednu atraktivnu vilu i to platila dva milijuna eura, dok je Argentina u svoju kuću uložila 1,5 milijuna eura.

Sve su to svote od kojih se šefu marketinga HOO-a i šefu Hrvatske kuće Ranku Ćetkoviću vrti u glavi i koji ima razloga biti ljubomoran i na Slovake i Čehe.

– Slovačka je vlada svom nacionalnom olimpijskom odboru dala milijun eura za organizaciju nacionalne kuće, a češka 1,2 milijuna eura. Nažalost, naša Vlada nema takvih pobuda. Otkako ja vodim ovaj projekt, a to je od Atene 2004., naša Vlada niti jednom nama na račun toga nije ništa dala pa smo to uvijek zaokruživali sponzorski. Tako je i ovaj put kada nas kuća stoji 50 tisuća eura a da nismo dirali novac koji HOO dobiva od igara na sreću.

Tako zbori Ranko, koji je u Brazil doveo Hrvatsku turističku zajednicu, ali i turističke zajednice Zagreba i Dubrovnika, te niz proizvođača vina i suhomesnatih proizvoda koji žele izaći na brazilsko tržište pa su tako tu i Agrolaguna i Feravina, Pisinium i PIK Vrbovec, ali i Zigante tartufi i Karlić tartufi.

Bez obzira u kakvoj se financijskoj krizi Brazil nalazio, svima njima vrlo je zanimljivo tržište od 200 milijuna ljudi. A što je moć mnogoljudnog tržišta jednom sam i sam shvatio kada sam nakon nekoliko propuštenih NBA All-Star Weekenda konačno ugledao dragog američkog kolegu Rolanda Lazenbyja.

– Gospon Lazenby, pa gdje ste vi posljednjih godina? – pitao sam.

– Otišao sam u slobodne novinare i pišem knjige. Gospodar sam svog vremena i nemam stresa od svakodnevnog deadlinea. Evo baš pišem knjigu o Kobeu Bryantu, a poslije ću o Philu Jacksonu.

Tom dragom čovjeku, koji mi je kao mladom novinaru uvijek bio spreman pomoći, nisam ništa rekao, a trebao sam možda ovo:

– Lako je vama pisati knjige i prodavati na tržištu od 300 milijuna ljudi u zemlji takvog standarda. A što da ja radim sa onih 4,3 milijuna koji sve manje kupuju knjige i čitaju? Ma koliko god bila velika zemlja domaćin, gospodarska platforma na poprištu Olimpijskih igara uvijek je zanimljiva. Kako nacionalnom olimpijskom odboru tako i njegovim partnerima. Uostalom, ta gdje bi, osim na specijaliziranim sajmovima, tri naše turističke zajednice dobile priliku da se predstave pred 100 tour operatora kao što je to bio slučaj u hotelu São Francisco (to je baza Hrvatske kuće) u olimpijskom Riju. A o tome Ćetković kaže:

– Koncept je popularan i dobitan. K nama dođu potencijalni partneri, pričaju o mogućoj suradnji, o plasmanu na brazilsko tržište i usput kušaju hrvatske delicije a nakon toga zajednički odlaze na nastupe hrvatskih sportaša. U to ime, osim onih dvije i pol tone promidžbenih materijala, u Rio je doputovalo i 1200 litara Jamničinih proizvoda, ali i 600 butelja vina od dvaju hrvatskih proizvođača.

Inače, Hrvatska je svoju nacionalnu kuću, na ljetnim igrama, dosad imala u Atlanti, Sydneyu, Ateni, Pekingu i Londonu, a najbolja je bila ona u Ateni gdje su HOO-ovi gosti, pa tako i sportaši, imali na raspolaganju veliki prostor s bazenom u dvorištu. Ovaj put riječ je o kongresnom prostoru od 400 metara četvornih.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar links
links
07:02 18.08.2016.

Brajdić bi pisao knjige, buaahaha, možda o tome kako se pišu hvalospjevi za jedno piće ili kg janjetine?