Je li kriva “tehnika”, je li to posada tenka, je li mladi ročnik bio na mjestu na kojem nije smio biti, je li kriv organizator i nadzornik sigurnosti na vježbi ili čitavom poligonu? MORH se zatvorio, no to i ne čudi. Stoga što tamo svi znaju da se dogodilo ono što se ne smije dogoditi - da je poginuo mladi ročnik. Kada strada profesionalni vojnik, to nije vijest koja trese cijeli sustav, jer se podrazumijeva da je riječ o profesiji uz koju idu brojni rizici i opasnosti. Ranjavanje, stradanje pa i smrt sastavni su dio tog poziva i mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku, od Hrvatske do Afganistana. Unutar sustava, međutim, sve razine časnika najviše strahuju upravo od toga što se dogodilo mladom Marku u Gašincima. Zato što znaju da će istražno povjerenstvo, ne bude li riječ o tehničkom kvaru, “predložiti” krivca, a to će biti vojnik, dočasnik ili časnik, ili više njih. Kojima će biti zamrljana ili zapečaćena i vojna karijera, jer su tako izgubili vojnika. Kakvo je stanje među ostalim dragovoljnim ročnicima Markova 11. naraštaja možemo samo pretpostavljati, no sustav treba ponuditi rješenje i za takve situacije. U ovom naraštaju osmotjednu obuku (počela 5. srpnja) počelo je 385 ročnika, od toga 40 žena. U zadnjih pet godina takvu je obuku završilo 2215 muških i 298 ženskih ročnika. U prosjeku, u svakom naraštaju u toku obuke odustane 10 do 15 ročnika, a do sada nije odustala ni jedna ročnica. Svake godine, dakle, dragovoljnu obuku završi oko 800 ročnika i oni će većinom završiti kao profesionalni vojnici. Broj onih koji kandidiraju, prođu stroge testove i onda godinu-dvije ili više čekaju da dođu na red za ovakvu obuku, mjeri se u tisućama. Oni su motivirani, domoljubni i najbolji od najboljih iz svoje generacije. I zato je ta tragedija na poligonu još i veća.
Oni su najbolji od najboljih iz generacije. Zato je tragedija i veća
Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada
"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."
Odlične vijesti! Hrvatska je po sve tri svjetske agencije dosegla A razinu kreditnog rejtinga
Zahvaljujući provedenim reformama i pravodobnim mjerama koje smo poduzimali u svim krizama, Hrvatsku smo uspjeli dovesti u krug od 40-ak država na svijetu koje po sve tri svjetske rejting agencije pripadaju A kategoriji kreditnog rejtinga, kaže Plenković
Sjećate li se Blaženke Leib? Nekad omiljena voditeljica pojavila se u javnosti, evo kako danas izgleda
Leib je u petak bila moderatorica na promociji knjige "Da, ne, ne znam - moć odluke", autorice Gordane Kalye Smith u Zagrebu.
Jedna navika povećava stres na poslu: Radi ju većina Hrvata, a dovodi i do pada koncentracije
Kao božićna dekoracija i ambijentalna lampa: Ovaj ukras je sve što vam ove jeseni treba u domu