TRŽIŠTE KAPITALA Burza izgubila 6 milijuna kuna u fondovima

Otvoreni rat Hanfe i Zagrebačke burze

30.01.2009.
u 18:43
Pogledaj originalni članak

Odnosi regulatorne agencije Hanfe i Zagrebačke burze ovih dana došli su ponovo u vrlo napetu fazu. Obje strane nervozne su zbog stanja na tržištu kapitala. Indeks burze izgubio je oko 70 posto vrijednosti u godinu dana, a početak 2009. obilježen je velikom nelikvidnošću, koja je glavni problem i za burzu i za Hanfu.

Novi zakon
Drastično padaju prihodi od provizija, pa će burza, čuje se, krenuti u rezanje plaća zaposlenih. To su već odavno napravile sve brokerske kuće i cijela financijska industrija jer se nije mogla nositi s gubicima i troškovima poslovanja.

U situaciji kada treba razmišljati kojim mjerama ponovno privući kapital, stupio je početkom godine Zakon o tržištu kapitala, potpuno usklađen s EU regulativom i primjeren velikim burzama, a zbog restrikcija i novih pravila ne i tržištu na izdisaju, kao što je naše. Umjesto svojevrsne deregulacije, nastupila je faza mučenja i prilagodbe na novi zakon.

Mnogi se pitaju zbog čega Vlada nije na određeno vrijeme suspendirala zakon, jer na to je baš ništa ne obvezuje sve do ulaska u EU. A vjerojatno će i EU zakonodavstvo nakon krize ovakvih razmjera pretrpjeti znatne promjene. Primjenu zakona nisu popratili pravilnici, pa je nastao vakuum oko novih uvrštenja, gdje je zakazala Zagrebačka burza.

Bijeg tvrtki
Iako ima rok od tri mjeseca za taj posao, burza je propustila dočekati zakon već prvoga dana, pa su tvrtke koje po novom zakonu ne moraju biti uvrštene na burzi počele bježati. Kada je to zatražilo i Belišće, nastala je panika. Hanfa je zaustavila sve dolaske i odlaske dok burza ne donese novi pravilnik. Roberto Motušić, predsjednik uprave Zagrebačke burze, kaže da će pravilnik uskoro biti gotov, a onda ga treba odobriti Hanfa.

Napeti odnosi s Hanfom u kuoloarima se tumače i pritiskom na Motušića i njegovom eventualnom smjenom. Podzemne bitke u financijskoj industriji, koja je nakon enormnih zarada pala na niske grane, veće su nego ikad. Brokerska zajednica, koja je drastično srezala svoje troškove, zamjera burzi rastrošnost unatoč smanjenu prihodu 20 posto u 2008. Prihodi se smanjuju, a povećavaju troškovi za plaće i ostale izdatke.

Usto, Zagrebačka burza je kao i svi ostali sudionici na tržištu kapitala pretrpjela gubitke pada tržišta, jer je dio viška kapitala iz akumulirane dobiti ulagala u mješovite i dioničke fondove. Nerealizirani gubitak iz toga dijela iznosi oko 4,3 milijuna kuna, a ukupni oko šest milijuna kuna. Ulaganja u novčane fondove i depozite u bankama bila su uspješna i smanjila su ostvareni gubitak pa je burza relativno dobro sačuvala vrijednost svoje imovine.

Pogledajte na vecernji.hr