VRT ZEMALJSKI

Paradajz

09.08.2006.
u 14:29
Pogledaj originalni članak

Godinama su potkraj srpnja Umažani imali feštu od rajčica. Ove je godine nema. Umjesto miješanja rajčica na središnjem trgu s pjevanjem i plesom za turiste i ostale, zatim stručnog savjetovanja s međunarodnim sudjelovanjem za istarske proizvođače koje bi organizirala Podravka, čini se da su Koprivničani definitivno stavili ključ u bravu svoje tamošnje tvornice. Mjesecima se o tome govori, ali...

Istarski proizvođači uljuljkani u makretinšku storiju kako na tamošnjoj crljenici raste najbolji paradajz, da su, dapače, koprivnički agroistraživači za njih birali sorte i kreirali uvjete proizvodnje, uključujući i skupo natapanje kap po kap, jadikuju lokalnoj i središnjoj vlasti za poticaje bez kojih njihova roba nema tržišta.

Koprivničani koji su dosad govorili o vrhunskoj kakvoći, ne prvi put, i računaju da im je talijanski industrijski paradajz 2,5, a kineski i sedam puta jeftiniji od domaćega, istarskoga.
 Ne okreću oni stratešku ploču prvi put, međunarodnoj je kompaniji to i legitimno pravo. Međutim, izuzevši po kojeg političara, mjerodavna središnja država ne daje glasa od sebe. Barem da bekne kani li ikome pomoći i kako ili da naciji rastumači koliko tu različitih interesa postoji usporedo i kako će se odnositi prema kojem.

Vjerujemo da nema strategije, a kamoli taktičkog plana da, primjerice, motivira Podravku da prerađuje ne uvoznu nego domaću sirovinu; istarske povrćare da ustraju u uzgoju kvalitetne rajčice, ako ne industrijske, a ono   konzumne, jer njihovo podneblje ima prednosti ravne barem blizini tržišta zagrebačke okolice za proizvođače   na hidroponima, u staklenicima ili plastenicima; potrošače da troše domaću svježu odnosno prerađenu rajčicu.

E, tu i je najveći problem. Kako se u nas radi, država mora spriječiti i intervenirati, jer se nikako ne bi smjelo dogoditi da se prerađuje uvozna, jeftina i manje kvalitetna rajčica, pa sok, pire, pelat ili šalša od nje  a jednako je s maslinama i s maslinovim uljem, grožđem i vinom itd.   a naplaćuje i promiče kao da je proizvedena od domaće, one skuplje, kvalitetnije i domaće. Tko će zaštititi interes nas potrošača?

Pogledajte na vecernji.hr