NINE BELOW ZERO Ususret koncertu žestokih britanskih punk-bluesera 29. listopada u zagrebačkom klubu Boogaloou

Pete Townshend je super tip koji nas je usmjeravao

Foto: import
Pete Townshend je super tip koji nas je usmjeravao
20.10.2005.
u 10:48
Pogledaj originalni članak

Jedan od najdugovječnijih i najpoštovanijih rock i blues sastava uopće, svakako je britanski sastav Nine Below Zero. Njihov uspon na gorućoj Londonskoj sceni 1970-ih godina razvijao se usporedno s eksplozijom punk sastava iako su oni bili bliži blues majstorima iz Chicaga 50-ih godina. Već su s prvim album "Live at the Marquee" postigli uspjeh te vjernu publiku koja je davala sve od sebe na nastupima. Od tada pa do danas njihovi su nastupi žestoki i puni energije u kojima i grupa i publika daju sve od sebe.

O grupi i svom radu za "Ekran" je govorio član grupe Mark Feltham, usni harmonikaš koji je dijelio pozornicu s najrazličitijim svjetskim zvijezdama poput Peteom Townsendom, Oasisom, Zuccherom, Joe Cockerom i mnogim ostalima.

EKRAN: Iako ste vi osobno već bili u Hrvatskoj, za grupu Nine Below Zero ovo je prvi put?
FELTHAM: Ne, ovo je prvi put da dolazimo u Zagreb. Ako se ne varam, bili smo već prošle godine u Hrvatskoj, negdje na moru, ali se ne mogu sjetiti naziva grada. Bio je malen grad i znam da je bilo ljeto. Bila je odlična svirka i dojmili su nas se ljudi. Super su nas prihvatili i nadam se da će i u Zagrebu biti tako. Ja sam doduše bio u Hrvatskoj i prije s grupom pokojnog Roryja Gallaghera, prije puno godina u Zagrebu. Sjećam se jako dobro da smo napravili fantastičan show.

EKRAN: Za one koji nisu imali prilike čuti NBZ, kako biste opisali vaš zvuk i stil?
FELTHAM: Počeli smo svirajući čisti blues davnih godina kada je u Londonu nastajao punk. S vremenom smo se više približili rocknrollu, ali bi najbliža definicija bila nekakav punk-blues. Sirova energija...

EKRAN: Nekim su glazbenicima turneje neizbježno zlo, dok ih oni drugi obožavaju. Kako vi gledate na njih?
FELTHAM: Pa, to je dio posla koji radimo. Sviramo turneje toliko dugo da su nam postale dijelom života. Ne razmišljamo o njima, samo ih radimo. Uostalom, i moramo ih raditi. Ja sam na turneji već 30 godina i ne predstavlja mi nikakav problem doći u Zagreb napraviti koncert. Čak štoviše...

EKRAN: Kako je danas biti na turneji u usporedbi s ranim danima?
FELTHAM: Puno je jednostavnije, prvenstveno zbog jeftinoće puta. Danas letimo s Ryanairom i putujemo na mjesta o kojima smo prije mogli samo sanjati. Kao što znate, prije je sve bilo puno skuplje i morali smo dobro razmisliti prije negoli pristanemo otputovati nekamo. Danas nam Europa ne predstavlja nikakav problem, pa smo svirali i u državama poput Slovenije, Makedonije, Srbije i Crne Gore. Sviramo i u Hrvatskoj, što prije 20 godina sigurno ne bismo mogli napraviti.

EKRAN: Kako objašnjavate da baš nema puno novih blues glazbenika?
FELTHAM: Reći ću vam. Za punk ratzdoblja su mnogi blues sastavi naprasno nestali, a skupa za njima i klubovi gdje se svirao blues poput čuvenog Marquee. Početkom osamdesetih više nije bilo takvih klubova, pa mlade grupe nisu imale gdje nastupati. Eto, to je razlog.

EKRAN: Ali retro je uvijek u modi. Svako malo nešto se iz prošlosti vraća u modu.
FELTHAM: Da, ali ovom povratku još nismo svjedočili. Vjerujte mi, u Engleskoj više nema blues grupa. Ima ih drugdje, kao naprimjer u Italiji, gdje smo slušali odličan blues sastav, ali u Engleskoj ne. Znam da zvuči nevjerovatno, pa u Engleskoj su nastali Yardbirdsi, Eric Clapton, Led Zeppelin, Jeff Beck i mnogi drugi sjajni glazbenici koji su stasali u 1960-ima. Mi smo posljednji.

EKRAN: Dakle, ne smijete stati?
FELTHAM: Da! Ha ha, ne smijemo stati, moramo nastaviti naš put... Dr Feelgood su još na sceni, ali to više nije onaj sastav otprije. Mislim da su samo dva člana od početka, za razliku od nas.

EKRAN: Koji su bili omiljeni sastavi i ploče vaše grupe?
FELTHAM: Pa, slušali smo jako puno glazbe i nismo bili strogo orijentirani samo na blues. Bilo je tu i countrya, folka, punka pa čak i funka. Puno je toga utjecalo na našu glazbu.

EKRAN: A umjetnici iz prve lige poput Led Zeppelina ili Jimmya Hendrixa?
FELTHAM: O, bili smo veliki obožavatelji i obožavali smo ih. Puno su utjecali na nas.

EKRAN: Improvizirate li puno na pozornici?
FELTHAM: Da, ali ne bih to baš nazvao improvizacijom. Znate, naš show traje dugo i nikad ne znate u kojem smjeru nas nešto može odvući. U biti, uvijek nekamo odlutamo što podosta ovisi i o raspoloženju publike i našeg pjevača Dennisa Greavesa koji ima fantastičnu karizmu - briljantan odnos s publikom.

EKRAN: Slušate li današnju glazbu?
FELTHAM: Apsolutno. Slušam puno različite glazbe i kad bih rekao da je nešto smeće, ispao bih glup. To bi bilo pogrešno. Mislim da se ne može biti glazbenik ako vam uši nisu otvorene za sve.

EKRAN: Svirali ste kao predgrupa i mnogim poznatim osobama poput Stinga i Erica Claptona. Kako je bilo, jeste li tulumarili s njima?
FELTHAM: Fantastično smo se osjećali s njima u društvu, to su stvarno velike face. Doduše, Clapton je jako, jako tiha osoba. Nismo baš imali puno prilike družiti se s njim. Ali je zato Sting genijalan, puno smo se smijali. Jednostavan je za komunikaciju bez ikakvih problema. Družili smo se na početku karijere i s Peteom Townsendom iz grupe The Who. Predivna osoba s kojom smo imali najbolji odnos. Bili smo mu simpatični kao mladi potencijalni sastav pa je dosta pazio na nas, usmjeravao nas. Smatram da su svi oni jako OK.

EKRAN: A Bruce Willis koji ponekad svira s vama?
FELTHAM: Bruce Willis! Ha, ha, da, istina je. Svirali smo i s njim. Mislim da je to bilo na otvorenju Planet Hollywooda u Londonu. Prišao nam je i zasvirao s nama bez ikakve probe. Čuli smo puno lošega o njemu prije nastupa, ali ništa od svega toga nije bila istina. Čovjek nas je oduševio.

EKRAN: Od svih članova u NBZ-u, vi ste kao svirač usne harmonike napravili najviše suradnji s ostalim glazbenicima poput onih s Joe Cockerom, Oasisom, Texasom, Didom, Tom Jonesom itd. Kako je došlo do tih suradnji?
FELTHAM: Kad sam kao klinac započeo svirati, sanjao sam da ću jednog dana postati studijski glazbenik i nisam htio biti u grupi. Kad sam se pridružio NBZ-u, htio sam samo skupiti iskustva za studijski rad, ali odužilo se malo. U ono vrijeme nije bilo jako puno usnih harmonikaša, pa sam se brzo probio. Dan danas još uvijek snimam u studijima za druge glazbenike kao nedavno za Oasis, i to mi je fantastično. Još uvijek uživam u studiju.

EKRAN: S kime ste najviše uživali svirajući u studiju?
FELTHAM: S grupom Talk Talk s kojom sam snimio tri albuma. Prvoklasni glazbenici s kojima sam se i privatno jako zbližio. Kad danas gledam na to razdoblje, to su mi bila najteža snimanja ikad, ali sam vraški uživao.

EKRAN: Joe Cocker?
FELTHAM: Ma super, vrlo jednostavan čovjek za suradnju. Kod njega sve ide polako.

EKRAN: Kad biste mogli svirati s bilo kime na svijetu, živim ili mrtvim, tko bi to bio?
FELTHAM: Willie Nelson. Obožavam njega i country.

EKRAN: A kako ste počeli svirati s NBZ-om?
FELTHAM: Pozvao me pjevač Dennis Greaves da im se pridružim, ali ja sam ga odbio. Naprosto nisam htio svirati u grupi već samo doma u svojoj spavaćoj sobi. Međutim, Dennis je bio uporan. Došao sam na probu, zasvirao i to je bilo to. Prošlo je 27 godina od te probe, ha ha. I nisam nikad požalio.

EKRAN: Sigurno ste kao i svi pravi rockeri onog doba puno tulumarili. Kako je danas? Zaružite li koji put nakon nastupa, ima li groupie djevojaka?
FELTHAM: Pa, puno smo stariji, ha ha, ne tulumarimo baš kao nekada. Dobro, dogodi se. Baš smo se prije nekoliko tjedana dobro zadavili. Ali znate što? Ja vam vodim dnevnik na internetu i tamo zapisujem sve što mi se događa na turneji. Zapisano je tamo puno zgodnih stvarčica. Pogledajte, naći ćete tamo sve, i Srbiju i Makedoniju...

EKRAN: Koji su daljnji planovi za NBZ?
FELTHAM: Početkom sljedeće godine napravit ćemo novi studijski album sa 12 ili 15 novih pjesama. A svakako ćemo napraviti i još jedan album uživo. Grupa ide dalje!


Nema toga s kime nije zasvirao

Mark Feltham je u 30 godina dugoj karijeri svirača usne harmonike imao čast svirati s poznatim pjevačima i grupama poput Joe Cockera, Texas, Dido, Oasis, George Michael, Tom Jones, Zucchero, Pete Townsend, Rory Gallagher, Jack Bruce, Eric Clapton, Talk Talk i s mnogim drugima, posebice country izvođačima koje najviše voli slušati. Na pitanje kako to da nije kao mladić zasvirao gitaru kao većina vršnjaka, kaže kako mu je otac usnu harmoniku donio s nekog putovanja brodom. Kako je već tada najviše slušao country iz Nashvilla, usna harmonika mu je bila logičan izbor.

Pogledajte na vecernji.hr