Film o turbulentnom usponu i padu kontroverznog komičara

Peter Sellers - Šarmantna doza zla

Foto: import
Peter Sellers - Šarmantna doza zla
29.09.2005.
u 11:39
Pogledaj originalni članak

Zbog pretjerano posesivne majke teško je sređivao svoj odnos prema ženama, slavi i mnogim stranama vlastite ličnosti. Unatoč brojnim brakovima, pohvalama kritičara i profesionalnom uspjehu, nikad nije stekao povjerenje u samoga sebe. Riječ je o Peteru Sellersu, britanskom glumcu koji je ostvario kultne uloge i uzor je mnogim današnjim komičarima.
Film “Život i smrt Pinka Panthera”, koji u hrvatska kina stiže u četvrtak, otkriva što je sve mučilo toga talentiranog, karizmatičnog glumca toliko da je uzviknuo: “Mrzim sve što činim”. Istovremeno nas podsjeća na razloge zbog kojih je svijet toplo prihvatio toga genija komedije i dao mu status međunarodne ikone kulture.

- Nekad je postojao čovjek iza maske, ali sam ga kirurški odstranio - izjavio je Sellers i time opisao svoju sposobnost pretvorbe i nesposobnost da se pomiri s vlastitom ličnošću.
U filmu su njegove komične maske iskorištene kao prozori u njegovu dušu željnu ljubavi koju nije uspijevao uzvratiti.
Peter Sellers rođen je 1925. godine, a djetinjstvo je proveo putujući s glumačkom družinom svojih roditelja. Bio je dobrovoljac u Drugom svjetskom ratu. Tamo je upoznao buduće članove BBC-eve radioemisije “The Goon Show”, zahvaljujući kojoj je postao slavan u Britaniji. Bili su to Spike Milligan, Harry Secombe i Michael Bentine.
Iako je snimio sedamdesetak filmova, Sellers je u svijetu najpoznatiji kao smušeni inspektor Clouseau u filmovima o dijamantu Pink Pantheru. Godinama nakon tog uspjeha pokušavao je pobjeći od imidža lakrdijaša i nikada nije bio zadovoljan svojom glumom. Tri puta bio je nominiran za Oscara, dobio je Kraljičino odlikovanje i umro od srčanog udara 1980. godine.
Redatelj filma “Život i smrt Pink Panthera”, koji je premijeru u Velikoj Britaniji imao još prije godinu dana, jest Stephen Hopkins, a glumačku ekipu predvodi Oscarom ovjenčan glumac Geoffrey Rush.

- On je u stanju odglumiti lik koji je ekscentričan i veći od samog života, s dozom zla i opasnosti, u velikom stilu i šarmantno, te izazivajući suosjećanje. U tome je, ako mogu tako reći, sellersičan - objasnio je redatelj izbor glavnog glumca.
Geoffrey Rush imao je pred sobom više nego zahtjevnu ulogu. Provodio je sate i sate u šminki svakodnevno doživljavajući golemu fizičku preobrazbu. Jednako je zahtjevna bila promjena glasa i izgovora, ne samo da bi se podudarao sa Sellersovim normalnim govorom, već i da bi oživio sve njegove uloge na radiju i filmskom platnu. Rush je stoga morao svladati čak četrdeset različitih glasova, a dnevno je u šminki provodio pet sati. Za potrebe filma napravljeno je 38 perika od kojih svaka predstavlja poseban vid Sellersova života.
Izrađene su i smeđe leće i lažni zubi te silikonski odljevi nosa, obraza, brade i usnica. Pri pripremanju filma “Život i smrt Pink Panthera” filmotvorci su koristili mnogo materijala o njegovu životu, uključujući knjige, intervjue, dokumentarce i Sellersove privatne snimke. Svima je bio poznat njegov javni život, ali o privatnom životu iza maski koje je nosio rijetki su znali išta reći.

Za ulogu Sellersove prve supruge Anne Rush redatelj je angažirao Emily Watson. Uloga druge žene, švedske glumice Britt Ekland, pripala je Charlize Theron, a Sellersovog savjetnika, medija Mauricea Woodruffa, utjelovio je Stephan Fry.
- Otkad znam za sebe znam i za Petera Sellersa. Oduvijek je moj heroj, istinski izniman glumac. Ovaj film prikazuje njegov život vrlo iskreno, ali i s dozom privrženosti, te omogućuje gledateljima da uživaju u svemu zbog čega obožavaju Sellersa - zaključio je taj poznati britanski glumac.


Dvije burne godine

Godine 1964. nakon samo tri tjedna poznanstva, zbog preporuke vidovnjaka, švedska glumica Britt Ekland i Peter Sellers stupili su u brak koji je trajao dvije godine. U tom glumčevom drugom braku rođena je kći Victoria. Kakav je Sellers bio otac govori i njegova reakcija kad je na snimanju “After the Fox” izbacio Britt s mjesta snimanja jer je mala Victoria plakala. Nakon smrti majke, Sellers pada u još veću depresiju i zato ga Britt napušta. Ona nikada nije ostvarila veliku glumačku karijeru, a svoje je uloge temeljila na fizičkom izgledu. Godine 1974. postala je Bond djevojka, a sredinom 1970-ih ljubovala je i s Rodom Stewartom.


Neostvarena ljubav

Jedna od žena u životu Petera Sellersa je i talijanska ljepotica i glumica Sophia Loren u koju se beznadno zaljubio. Zbog privrženosti Sophiji Loren stradao je njegov brak s prvom suprugom Anne. U “Životu i smrti Pinka Panthera” čuje se pjesma “Goodness Gracious Me”. Tu su pjesmu u duetu otpjevali Peter Sellers i Sophia Loren, a kasnih 1960-ih postala je veliki hit u cijeloj Europi. U filmu je pjesma poslužila kao pozadina za scenu u kojoj Peter Sellers vodi ljubav sa dublericom Sophije Loren.

Pogledajte na vecernji.hr