MLADOST SAMA SPADEA

Pisac 'Hammetta' napisao prednastavak 'Malteškog sokola'

05.03.2009.
u 14:50
Pogledaj originalni članak

Nastavci velikih uspješnica žanrovske literature, kad ih piše netko drugi umjesto izvornog (najčešće pokojnog) autora, najčešće nisu ni do koljena originalnim djelima i vrlo rijetko dosižu prihvatljivu razinu, ali jedna knjiga koja je odnedavno u američkim knjižarama mogla bi biti ona "iznimka koja potvrđuje pravilo".

Pisac krimića Joe Gores, koji je opsesivno proučavao kultnog pisca Dashiela Hammetta, utemeljitelja "hard-boiled" ("tvrda škola") detektivskog žanra, napisao je u stilu svog idola roman o njegovu najpoznatijem detektivu.

Dashiel Hammett (1894.-1961.), i sam bivši Pinkertonov detektiv, dvadesetih je bio pionir "tvrde škole" svojim romanima i pripovjetkama o Continentalu Opu, dežmekastom i neglamuroznom ali vrhunski profesionalnom detektivu ("Krvava žetva", "Kletva Dainovih"...), da bi 1930. u romanu "Malteški sokol" stvorio prvoga velikog frajera među privatnim detektivima, Sama Spadea, o kojem je kasnije napisao i još tri kratke pripovjetke. Hamemtove priče o Samu Spadeu imale su nemjerljiv utjecaj na kasnijeg majstora "tvrde škole" Raymonda Chandlera i njegova slavnog detektiva Philipa Marlowea.

"Malteški sokol" vrlo brzo je privukao pozornost Hollywooda, i već je bio dvaput ekraniziran (uspješno 1931. i neuspješno 1936.) kad ga je 1941. za svoj redateljski debi odabrao kasnije slavni John Huston i napravio briljantno ostvarenje, i danas nenadmašno, koje je od tumača uloge Sama Spadea, Humphreya Bogarta, napravilo veliku zvijezdu. Veliki dio uspjeha taj film duguje zapravo Hammettovoj prozi: Huston uopće nije scenaristički obrađivao roman, već je samo dijaloge iz njega prenio na film, što rječito pokazuje koliko je pisanje Dashiela Hammetta bilo tečno i živopisno.

Joe Gores je i sam uspješan pisac krimića, autor 16 romana, od kojih jedan – "Hammett" iz 1975. - za glavnog junaka ima samog Dashiela Hammetta iz vremena kad je bio detektiv i tek počeo pisati krimiće (po tom je romanu Wim Wenders 1982. režirao istoimeni film). No za novu je knjigu Gores odustao od svoga uobičajenog stila pisanja i potpuno se uživio u Hammetov stil, s vrlo detaljnim opisima likova i britkim, rafalnim dijalozima. Jo Marshall, kći Dashiella Hammetta, odobrila je Goresov pokušaj dopune djela njezina oca.

Goresov roman "Spade & Archer" opisuje sedam godina života Sama Spadea prije "Malteškog sokola" i bavi se ossnivanjem detektivske agencije "Spade i Archer" te početkom Spadeove preljubničke veze sa suprugom njegova partnera Milesa Archera (koji je ubijen na samom početku "Sokola"). Gores spominje i Spadeovu prošlost, i napominje da je on u Prvome svjetskom ratu bio snajperist.

Po svemu sudeći, uloženi trud u proučavanje Hammetta isplatio se, i prve kritike kažu da je ovaj prednastavak uhvatio stil originala, makar su dijalozi malo slabiji i radnja previše komplicirana. Mnogi spominju i žalosno suprotan slučaj, kad je dovršavanje posljednjeg romana o Philipu Marloweu "Poodle Springs", od kojeg su u trenutku smrti Raymonda Chandlera ostala samo prva četiri poglavlja, povjereno Robertu Parkeru.

Parker, tvorac serijala o popularnom detektivu Spenseru, nije izmijenio svoj stil pisanja, mnogo tvrđi od Chandlerove suptilnosti, pa je napravio dopunu koja bi prije bila pogodna za neki od sirovih romana Mickeya Spillanea o Mikeu Hammeru nego za Philipa Marlowea. Joe Gores je barem izbjegao tu zamku.

Pogledajte na vecernji.hr