POVEZIVANJE HRVATSKE Premijer Sanader otvorio radove na mostu kopno – Pelješac

Počela gradnja najvećeg mosta

Foto: import
Počela gradnja najvećeg mosta
10.11.2005.
u 20:02
Pogledaj originalni članak

Početak radova na mostu kopno  Pelješac velik je dan za ljude ovog kraja i cijelu Hrvatsku. Hrvatsku napokon povezujemo! Naglasio je to jučer u Komarni kod Kleka premijer Ivo Sanader otvarajući radove na projektu Pelješac, pristupnim cestama za most kopno  Pelješac, kojemu je nazočila gotovo cijela Vlada.

Put bez putovnica
Istaknuvši kako je ponosan što njegova vlada ima priliku započeti radove na mostu koji će omogućiti da hrvatski ljudi na putu iz Dubrovnika u drugi dio Hrvatske ne moraju nositi putovnice, premijer je najavio još neke infrastrukturne projekte, početak gradnje autoceste Zagreb  Sisak, dovršetak započete autoceste do Ploča te je istaknuo kako je 102 kilometara duga dionica Ploče  Osojnik u fazi ispitivanja terena te da će autocesta tek u Osojniku ulaziti u teritorij BiH.
 Budući most najveći je inženjerski pothvat u Hrvatskoj i respektabilan je građevinski izazov i u svjetskim razmjerima  istaknuo je Stjepko Boban, direktor Hrvatskih cesta. Most će biti dug 2374 metra i širok 15 metara, na 14 stupova s plovnim putem od 30 metara visine od srednje razine mora, a bit će temeljen čeličnim pilotima na dubini do 70 metara ispod morskog dna. Osim mosta, gradit će se i podvožnjak za izlaz na Jadransku magistralu, dva vijadukta i dva tunela te na Pelješcu još i most Broce preko Stonskog kanala dug 450 metara. Vodit će se računa o zaštiti biološke ravnoteže  te o neškodljivu prolazu morem za susjednu BiH. Ostvarenjem projekta Pelješac Dubrovačko-neretvanska županija dobit će drugu dimenziju razvoja, najavio je Božidar Kalmeta, ministar mora, turizma, prometa i razvitka. Dovršen će biti do 2009. godine, a ukupna cijena projekta znat će s nakon provedenih natječaja. Očekuje se da će premošćivanje Malostonskog zaljeva stajati oko 250 do 300 milijuna eura.

Unapređenje turizma
Vlada je na jučerašnjoj sjednici u Dubrovniku utvrdila nacrt prijedlog zakona o turističkom zemljištu kojim se određuje vlasništvo nad turističkim zemljištem i to posebno u kampovima, te na zemljištu na kojem su izgrađeni hoteli i turistička naselja. Prema prijedlogu zakona, zemljište u kampovima čija vrijednost je u dijelu procijenjena u društvenom kapitalu u pretvorbi odnosno privatizaciji, vlasništvo je trgovačkog društva; ako u cijelosti ili dijelu nije procijenjeno, vlasništvo je države. U slučaju da se ne može utvrditi koje je zemljište procijenjeno odnosno neprocijenjeno, suvlasništvo je države i trgovačkog društva te se osniva suvlasnička zajednica. Ministar B. Kalmeta je istaknuo kako će se ovim zakonom uspostaviti pravna sigurnost u pogledu uporabe turističkog zemljišta, omogućiti investiranje u razvitak i unapređenje turističkog proizvoda te pravičniju naknadu za oduzetu imovinu u vrijeme bivše zajedničke države.

Pogledajte na vecernji.hr