To što se američka vojska i NATO iduće godine povlače iz Afganistana trebalo bi upućivati na to da se stvari kreću nabolje, da je zemlja stabilnija, sposobna za samostalan život i samostalno vođenje zemlje... Iako bi to možda i trebalo biti tako, iza kulisa ove velike političke i ljudske drame događaju se stvari koje jasno i razvidno pokazuju da ta zemlja velikim koracima grabi u suprotnom smjeru i da će odlazak NATO-a vjerojatno označiti početak procesa koji bi mogao ozbiljno destabilizirati Aziju.
Ujedinjeni narodi objavili su ovih dana podatke o tome da bi žetva maka, a onda i proizvodnja opijuma i heroina, u Afganistanu ove godine mogla biti rekordna, i to u povijesnim razmjerima. Još prije godinu dana međunarodna zajednica imala je kakvu-takvu kontrolu nad površinama pod makom, no čini se da se tijekom 2012. dogodilo nešto što je sve okrenulo naglavačke – površine pod makom su se proširile. Od 34 provincije u Afganistanu, do prije godinu dana u 20 uopće nije bilo polja maka, a u preostalih 14 površine pod makom bile su znatno manje. U najnovijem izvješću UN-a stoji kako su se polja maka koja su postojala i lani znatno proširila te kako se u šest provincija u kojima toga lijepoga cvijeta lani nije bilo, sada sve crveni od maka. Jedan od glavnih zaključaka je da se širenje površina pod makom zapravo podudara sa širenjem zone političke nestabilnosti i narušene sigurnosne situacije. Sva područja na koja se mak proširio u posljednjih godinu dana postala su zone visokog rizika u kojima ima dosta nasilja, vojnih operacija i bezvlašća.
U takvim okolnostima međunarodna zajednica je s tih područja povukla i poticaje za poljoprivrednike, odnosno novac koji su oni dobivali da ne uzgajaju mak, već neku drugu poljoprivrednu kulturu. Kada je nestao taj novac, u prazan prostor su spremno uletjeli trgovci opijumom i heroinom koji su tamošnjim seljacima ponudili sjeme, gnojivo i novčani predujam za urod maka. Kada se uzme u obzir da će ovogodišnja žetva biti bogata, očekivati je da će iduće godine biti još više polja maka, a to znači da će još više seljaka biti ovisno o trgovcima drogom. Paralelno UN raspolaže i podacima da polovica vrijednosti svakog kilograma opijuma odlazi izravno u ruke korumpiranih afganistanskih političara i stranaka koji su shvatili da od međunarodne zajednice nema neke koristi. Kako se zemlja nalazi nadomak parlamentarnih i predsjedničkih izbora, gotovo da je sigurno da će se politički establišment više pouzdati u ovaj ilegalni izvor novca nego u neopipljiva obećanja izvana. A novca od droge bit će u izobilju zato što cijena kilograma sirovog opijuma gotovo nikada do sada nije bila veća. Štoviše, ona je toliko privlačna da bi začas cijela zemlja mogla biti pod poljima maka i u rukama političara koji u trgovcima drogom vide svoju budućnost i blagostanje. A kada strana vojska bude napuštala zemlju, sprega politike i droge mogla bi prouzročiti tsunami nestabilnosti koji bi mogao pomesti jako široko područje.
Kina je već počela upozoravati na problem stabilnosti Afganistana upozoravajući da će povlačenje NATO-a otvorit Pandorinu kutiju, da će doći do narušavanja sigurnosne situacije, a paralelno će zbog toga trpjeti i gospodarstvo, i to ne samo u Afganistanu već i u dobrom dijelu Azije. Peking upozorava da su Afganistan i Pakistan puni dobro obučenih i suvremeno naoružanih terorista koji su na korak do toga da se infiltriraju u sve azijske zemlje kojima ima muslimana, uključujući i Kinu. Kako je poznato da su i talibani vladali zemljom uz pomoć novca od droge, cijela bi se situacija mogla ponoviti, ali ovaj put u znatno većim razmjerima i s većim apetitima.
Sve ovo trebalo bi zabrinuti međunarodno zajednicu, a osobito zemlje koje imaju svoju vojsku u toj državi. Svi znamo na koji su način sovjeti otamo bježali. Naša vlada dobro je razmislila o Golanu pa bi se trebala pripremiti i za Afganistan.