Sredinom srpnja gradonačelnik Karlobaga Ivan Tomljenović Mima priveden je zbog sumnji da je počinio teško koruptivno djelo, protupravno dodijelivši tvrtki svoje supruge posao vrijedan više stotina tisuća kuna. Vrlo brzo Tomljenović je podnio ostavku i predstavio je kao čin političke odgovornosti iako se također radilo i o uvjetu za puštanje iz pritvora.
Ipak, nekoliko mjeseci poslije, kad su organizirani novi izbori, . Da bi ta političko-pravosudna groteska bila potpuna, tek nekoliko dana nakon što se vratio u gradonačelničku fotelju opet je uhićen, ovaj put zbog sumnji na kazneno djelo zloporabe položaja.
<a data-cke-saved-href="\" href="\"Sudeći" po="" rezultatima="" izbora,="" birači="" brzo="" zaboravljaju="" afere\"="" target="\"_self\"">No, s druge strane, bilo kakva stranačka sankcija protiv Kalmete značila bi i izravnu negaciju volje stranačkih članova koji su ga kandidirali i birača koji su ga izabrali na poziciju tamošnjeg gradonačelnika. Vrijedi li korist na lokalnoj razini žrtvovati u korist mogućeg dobitka na nacionalnoj razini? U vrijeme kad kosturi političke korupcije nezaustavljivo ispadaju iz partijskih ormara, s tim teškim pitanjem čelnici stranaka bit će sve češće suočeni. I to ne samo HDZ. Usprkos svim panegiricima o političkoj odgovornosti, HNS je podržao kandidaturu nepravomoćno osuđenog Andra Vlahušića za dubrovačkog gradonačelnika, a SDP, nakon neuspjeha svog kandidata, poletio u koaliciju s njim. Što li će u slučaju Kalmeta odlučiti HDZ? Nebitno. Vrijeme radi za njih. Pričekaju li dovoljno dugo, odluku će umjesto njih donijeti USKOK.